Yolk Sac nedir?
Yolk Sac nedir?
Hipoblastların çoğalarak sitotrofoblastların iç yüzünde blastokisti çevrelemesiyle oluşan yapı.
ADMiN, 21 Haziran


Trilaminer germ diskin craniocaudal (baş-kuyruk) kıvrılması, yolk kesesinin bir kısmının endoderm ile beraber ön ve son barsağı oluşturmasına zemin hazırlarken lateral katlanma yolk kesesinin yine endoderm ile birlikte orta barsağı oluşturmasını sağlar.

Lateral katlanma sonrası orta barsağın yolk kesesi ile olan bağlantısı daralarak vitellin kanal/ omfalomezenterik kanal/yolk kanalı adını alır.

İnsanda yolk kesesi gelişmenin yalnızca en erken dönemlerinde (kısa bir süreliğine) embriyonun beslenmesinde rol oynar.

9. haftadan itibaren yolk kesesi küçülerek 5mm çapında armut şeklinde bir kalıntı halinde, orta barsağa ince bir sap ile asılı halde kalır. 20. haftadan sonra ise tamamen kaybolur.

Özetle;
- 2. ve 3.haftalarda embriyoya besin maddesi transportu sağlar.
- 3. haftada, duvarında kan yapımı başlar. (6. haftaya kadar devam eder.)
- 4. haftada yolk kesesinin dorsal kısmı, ilkel barsak kanalı olarak embriyonun içine katılır.
- 3. haftada yolk kesesinin duvarında endodermal hücrelerden primordial germ hücreleri oluşur. bunlar daha sonra gelişmekte olan gonadlara göç ederler.

Son olarak;
Yetişkinlerin yaklaşık %2'sinde yolk kesesinin orta barsaktan ayrılma yerinde bir divertikül kalır ki buna meckel divertikülü denir.
ADMiN, 21 Haziran
ADMiN, 21 Haziran
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.