Schwannoma nedir?
Schwannoma nedir?
Sinir kılıfından ya da nöral elementi olmayan Schwann hücrelerinden kaynaklanan
benign
benign: iyi huylu, selim, iyicil. (Karşıtı: malign)
(İyi Huylu, İyicil, Selim)
bir tümördür.
ADMiN, 13 May 2016
Bütün Schwannoma’ların yaklaşık % 30-40’ı baş-boyun bölgesinde görülürler ve periferal, kraniyal yada otonomik sinirlerden köken alabilirler3. Schwannomalar intratemporal, intrakraniyal, orbital, intraparotid, nazal/paranazal, parafarengeal veya servikal bölgede, daha nadiren de larenks, trakea, özefagus ve tiroid glandda rastlanabilir.

İntrakraniyal yerleşimde en sık akustik sinirden köken almaktadırlar.
Boyunda ise genellikle nervus vagustan kaynaklanır ve parafarengeal alanda yerleşirler.

Schwannoma’lar en sık 30-60’lı yaşlarda daha çok erkeklerde görülür. Genellikle yavaş büyürler, ağrısızdırlar ve semptomlar kitlenin çevre dokulara yapmış olduğu basıya bağlıdır. Üst servikal sempatik zincirden kaynaklanan Schwannoma’ların tedavisi tümörün köken aldığı sinirsel yapı olabildiğince korunarak kitlenin total eksize edilmesidir. Eksizyon sonrası kalıcı veya zamanla kısmen düzelme gösterebilen
Horner Sendromu
Horner sendromu: Pupil, üst göz kapağı, fasial ter bezleri ve fasial damarlara giden sempatik liflerde lezyon nedeniyle gelişen anhidrozis, miyozis, enoftalmus ve pitozis semptomlarına verilen isim.
gelişebilir.
ADMiN, 13 May 2016
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.