Pulsus Paradoksus nedir?
Pulsus Paradoksus nedir?
Sistolik arteriyel basınçta,
inspiryum
inspiryum: soluk alma
ile 10 mmHg'dan fazla düşmenin tespit edilmesidir.
demo, 25 Tem 2014
Nedenler:
Kardiyak
kardiyak: yürek
tamponad,
KOAH
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı: Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen süreğen (kronik) bir hastalıktır.
(Chronic obstructive pulmonary disease, Copd, Koah, Kronik Bronşit, Müzmin Bronşit, Süreğen Tıkanan Akciğer Hastalığı)
,
akut
akut: hızlı başlayan, kısa süreli, ivegen, keskin
(Acute, Ani, İvegen)
astım atağı,
masif
masif: yoğun, yaygın
pulmoner emboli
Pulmoner Emboli: Sağ kalpten çıkarak akciğerlere kan götüren damarların (pulmoner arterler) tıkanmasına bağlı olarak gelişen ciddi bir hastalıktır.
(Akciğer Embolisi)
, sağ ventriküler
akut MI
Akut Miyokard İnfarktüsü: Kalp krizi. Kalbi besleyen koroner damarlarda, kan akımının kesilmesi sonucu meydana gelir. Kan akımı kesilmesi çoğunlukla, damar sertliği (ateroskleroz) nedeniyle oluşan damar içi plaktaki çatlama sonucu pıhtı oluşumu ve damarın tıkanması ile olur. Normal bir koroner damarda veya aterosklerotik damarda uzun süren spazm olması ile de kan akımı durup, kalp krizi meydana gelebilir.
(Acute Mı, Acute Myocardial İnfarction, Akut Mı, Akut Mi, Akut Miyokard Enfarktüsü, Akut Miyokart Enfarktüsü, Akut Miyokart İnfarktüsü, Akut Myokard Enfarktüsü, Akut Myokard İnfarktüsü, Akut Myokart Enfarktüsü, Akut Myokart İnfarktüsü, Amı, Ami, Infarctus Myocardii, Kalp Krizi, Myocardial İnfarction, Kalp Kırizi, Kalp Kirizi)
, kalp yetersizliği, tansiyon pnömotoraks, gebelik,
obezite
obezite: şişmanlık
ve nadiren konstrüktif
perikardit
Perikardit: Yürek zarı yangısı, kalbi saran zarın iltihabı
(Pericarditis)
.
ADMiN, 14 Şub 2015
ADMiN, 16 Tem 2015
ADMiN, 04 Eki 2015
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.