Pitting nedir?
Pitting nedir?
Psöriyazisin tırnak yatağı ve tırnak matriksini tutması ile tırnak düzlemini kalınlaştırıp ve çukurlaştırması.
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN
Pitting, genellikle
psöriyazis
Psöriazis: Keskin sınırlı eritemli plak ve papüllerle karakterize üzeri sedefi renkte skuamlarla kaplı kronik bir hastalık.
(psöriyazis, psöriyaz, sedef hastalığı, psoriasis)
ve psöriyatik artropati ile birliktedir. Psöriyazisin tırnak yatağı ve tırnak matriksinin tutması tırnak düzlemini kalınlaştırır ve çukurlaştırır. Tırnak tutulumu, tüm Psöriyazisli hastaların %50’sinde görülür. Tırnaktaki çukurcuklar, tırnak matriksindeki ayrı ayrı psöriyatik fokuslar tarafından oluşturulurlar.

Hafif derecede pitting başka cilt problemi olmayan kişilerde de görülebilir. Pitting, nadiren ayak parmak tırnaklarında oluşabilir.
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.