Myelophthisic Anemia nedir?
Myelophthisic Anemia nedir?
Kemik iliğinin benign veya malign bir infiltrasyonuna bağlı "kemik iliğinde fibrozis + lökoeritroblastik kan tablosu (periferik yaymanın kemik iliğine benzemesi)" ile karekterize anemilere miyelofitizik anemiler denir (=sekonder miyelofibrozis).

Tüberküloz
Tüberküloz: Verem
(İnce Hastalık, Tuberculosis, Verem)
,
sarkoidoz
Sarkoidoz: Tüm doku ve organları tutabilen ve nedeni tam olarak bilinmeyen, sistemik granülomatöz bir hastalıktır.
(Besnier-Boeck Hastalığı, Sarcoidosis, Sarkoidozis)
, Gaucher vb benign nedenler; akciğer, meme, prostat gibi metastatik kanserler;
osteopetrozis
Osteopetrozis: Diffüz simetrik iskelet sklerozu ile sonuçlanan, azalmış osteoklastik kemik rezorbsiyonu ile karakterize, taşa benzeyen kalitesine rağmen oldukça kırılgan kemikler bulunan bir grup nadir genetik hastalık
(Mermer Kemik Hastalığı, Albers-Schönberg Hastalığı)
; ve hairy cell lösemi,
AML
Akut Miyeloid Lösemi: (onk) Lökositleri meydana getiren hücrelerden granülosit ve monositler kemik iliğindeki blast adı verilen genç hücrelerin basamak basamak olgunlaşması sonucu oluşurlar. Meydana gelen bu olgun hücreler blastların aksine fonksiyon gören hücreler olup mikroplarla mücadele eder ve bağışıklık sisteminde rol oynarlar.

Akut miyeloid lösemide, normal olgunlaşma süreci bozulur, blast adı verilen genç hücreler olgunlaşamaz, kemik iliği ile kanda birikmeye başlarlar. Nötrofil, monosit gibi olgun hücreler meydana gelemediğinden mikroplara karşı vücut savunmasız kalır. Miyeloblastların anormal çoğalması sonucu kemik iliğinde eritrosit ve trombosit yapımı bozulur. Buna bağlı olarak anemi ve trombosit sayısında azalma meydana gelir.
(Acute Myelogenous Leukemia, Akut Myeloid Lösemi, AML)
(M7), Waldenström makroglobülinemisi ve multipl myelom gibi kemik iliği kökenli hastalıklara sekonder de bu durum gelişebilir.
EnSuper, 06 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.