Myelophthisic Anemia nedir?
Myelophthisic Anemia nedir?
kanserin kemik iliğini tutması nedeniyle gelişen anemi
EnSuper, 02 Ağu 2014
Kemik iliğinin benign veya malign bir infiltrasyonuna bağlı "kemik iliğinde fibrozis + lökoeritroblastik kan tablosu (periferik yaymanın kemik iliğine benzemesi)" ile karekterize anemilere miyelofitizik anemiler denir (=sekonder miyelofibrozis).

Tüberküloz, sarkoidoz, Gaucher vb benign nedenler; akciğer, meme, prostat gibi metastatik kanserler; osteopetrozis; ve hairy cell lösemi, AML (M7), Waldenström makroglobülinemisi ve multipl myelom gibi kemik iliği kökenli hastalıklara sekonder de bu durum gelişebilir.
EnSuper, 06 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim