Mikozis fungoides nedir?
Mikozis fungoides nedir?
CD4+ T lenfositlerle oluşan cutaneous T-cell lymphoma'nın en yaygın tipidir. Cildin en sık rastlanan primer lenfomasıdır.

Kaşıntı, şişlik, deri lezyonları ve döküntü başlıca şikayetlerdir. Genellikle cildi etkiler. Ancak zamanla iç organlara yayılımı söz konusu olabilmektedir.

Klinikte psöriazis ile karışan kırmızı-kahverengi yama tarzında plaklar içerir. Daha sonra plaklar artar, büyür ve nodül şekline dönüşür. Mikroskopide papiller dermiste ve epidermisin içinde yayılım gösteren (epidermotrofizm), yer yer epidermal kümeler, mikroapseler oluşturan (Pautrier mikroabsesi) atipik lenfositik tümör hücreleri görülür. Hücrelerin çekirdeklerinin kıvrıntılı seyirli olması nedeni ile serebriform lenfositler olarak tanımlanırlar. Bu hücrelere Sezary Lutzner hücreleri denir.
demo, 25 Tem 2014
Şekilde bir mikozis fungoides plağı görülmektedir.


Wikipedia: Mycosis_fungoides
ADMiN, 13 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.