M Hücreleri nedir?
M Hücreleri nedir?
İnce bağırsak villusunda, kök hücrelerden köken aldığı ve antijene yönelik yanıtta rol aldığı düşünülen hücrelere verilen isimdir. Luminal yüzeyden aldıkları antijenleri dar olan sitoplazmalarından geçirerek parçalı olan bazal zardan bağ dokudaki lenfositlere iletir, IgA (immünglobulin A) yapımını gerçekleştirirler.
demo, 25 Tem 2014
Şekilde; M hücresinin, vücudun bağışıklık sistemine ait hücreler ile incebarsaktan geçmekte olan antijenler arasında temas sağlanmasını nasıl kolaylaştırdığı şematize edilmiştir.

http://classes.midlandstech.edu/carterp/Courses/bio225/chap17/Adaptive_Immunity3.html
ADMiN, 13 Ağu 2014
ADMiN, 13 Ağu 2014
ADMiN, 13 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim