Latarjet siniri nedir?
Latarjet siniri nedir?
Truncus vagalis anterior et posterior'dan çıkarak midenin küçük eğriliği boyunca seyreden sinirler.

Dördüncü ventricülün tabanında ki çekirdeğinde çıkan vagus siniri boyunu carotis kılıfı içinde geçtikten sonra mediastene girip özofagus etrafında birçok dallara ayrılır. Bu dallar birleşip özofagial hiatusun üstünde sol ve sağ vagusu oluştururlar. Çoğunlukla özofagus distalinde ikiden fazla vagal trunkus vardır. Gastroözofagial bileşkede sol vagus önde, sağ vagus arkada bulunur. Kardia yakınında, sol vagus karaciğere dal verip küçük kurvatur boyunca Latarjet'in ön siniri olarak uzanır. Yüksek selektif vagatomide bu sinirin antral ve pilorik bölümleri korunmalıdır. Sağ vagus çöliak pleksusa dallar verdikten sonra posterior olarak küçük kurvatura boyunca uzanır. Vagal sinirlerin en önemli işlevi bağırsaklardaki uyarıları beyine taşımaktır.
demo, 25 Tem 2014
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim