Ivemark sendromu nedir?
Ivemark sendromu nedir?
Dalak yokluğu ile beraber her iki akciğerde 3 lob olması ile karakterize klinik durumdur.
demo, 25 Tem 2014
Ivemark sendromu vücudun birden fazla organ sistemini etkileyen nadir bir hastalıktır. Bu, dalak yokluğu (aspleni) veya dalak azgelişmişliği (hipoplazi), kalp malformasyonları ve göğüs, karın iç organlarının anormal yerleşmesi ile karakterizedir. Birçok bebekte siyanoz, kalp üfürümü, oksijen eksikliği nedeniyle deride mavimsi renk değişikliği de dahil olmak üzere kalp etkileyen bozukluklar ile ilişkili belirtiler ve konjestif kalp yetmezliği bulguları görülebilir.

Ivemark sendromu genellikle süt çocukluğu döneminde hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olur.

Ivemark sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir.

Ivemark sendromu ve ilişkili bozuklukları tanımlamak için kullanılan tıbbi terminoloji son derece karmaşık ve kafa karıştırıcıdır. Ivemark sendromu genellikle belirsiz situsun belirli bir formu olarak adlandırılır.
demo, 06 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim