İncir Dermatiti nedir?
İncir Dermatiti nedir?
Ham incir veya incir yapraklarının sütü ile temas eden deride UVA etkisiyle ortaya çıkan, Furokumarin adlı ışığa duyarlandırıcı bir madde sebebiyle meydana gelen fototoksik bir reaksiyondur.
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN, 26 Oca 2018
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN, 26 Oca 2018
Ultraviyole ile temastan birkaç saat sonra incirle temas eden yerlerde, ilk olarak yanma hissi ile birlikte eritem ortaya çıkar. Daha sonra tabloya ödem ve takiben
vezikül
Vezikül: Deriden kabarık, sınırları keskin, yüzeysel, dermise kadar uzanmayan, seröz sıvı ile dolu olan çapı 1 cm’den küçük kesecik, torbacık, sulu kabarcık şeklinde lezyon
(Vesicle)
ve
bül
Bül: Çapı 1 cm’den büyük olan vezikül.
ler eklenir.

Kaşıntı ve ağrı bulunabilir. Lezyonlar yerlerinde şiddetli bir hiperpigmentasyon bırakarak kaybolurlar, bu hiperpigmentasyon haftalar veya aylar boyunca sürer. Güneşe maruz kalma devam ettiği sürece hiperpigmentasyonda da artış görülür.


AYIRICI TANI:
Akut allerjik kontakt dermatit
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN, 26 Oca 2018
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN, 26 Oca 2018
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.