İfosfamid nedir?
İfosfamid nedir?
İfosfamid
İfosfamid: Kanser tedavisinde kullanılan alkilleyici bir tür nitrojen mustard.
(ifosfamide, ifex, ifo)
'in tedavide kullanıldığı kanserler:
- Testis Ca.
- Meme kanseri
-
Lenfoma
Lenfoma: Lenfositlerin oluşturduğu bir kanser tipi.
(
Hodgkin lenfoma
Hodgkin lenfoma: İlk kez tarif eden Thomas Hodgkin'in adı ile anılan hastalıktır. Hodgkin lenfomanın nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte daha çok genç erişkinlerde görülür. Erkeklerde daha sık ortaya çıkar. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Kombine kemoterapi ile şifa elde edilebilen ilk habis hastalıktır.
(Hodgkin lymphoma)
ve
Non-hodgkin lenfoma
Hodgkin dışı lenfoma: Bu başlık altında lenfatik sistemi etkileyen yakından ilişkili bir grup hastalık toplanır. Bu hastalık anormal B lenfositlerden kaynaklanan B hücreli lenfomalar ve anormal T lenfositlerden kaynaklanan T hücreli lenfomalar olarak 2 gruba ayrılır. B hücreli lenfomalar daha sık ortaya çıkar. Hastalık lenf düğümlerinde, dalak gibi lenfoid dokularda ortaya çıkabilir veya mide, barsak gibi organlardaki lenf dokusundan kaynaklanabilir. Malign lenfoid hücreler kan ve lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer kısımlarına da yayılabilir. Son yıllarda HDL sıklığı artmaktadır, ancak bu artışın nedeni bilinmemektedir.
(Non-Hodgkin Lenfoma, Non-hodgkin lymphoma)
)
-
Yumuşak doku sarkomu
Yumuşak doku sarkomu: Yağ dokusu, kas dokusu, fibröz doku, sinir, kiriş, snoviyal dokular (eklem çevresindeki dokular) kan ve lenf damarları gibi vücudun yumuşak dokularından ortaya çıkan bir kanser türüdür.

Vucuttaki mezenkimal hücrelerden kaynaklanan yumuşak doku sarkomları, vücudun her yerinde görülebilir. Bütün yumuşak doku sarkomlarının seyri aynı değildir, bazıları yavaş büyürken, diğer bazıları çok malign tümörlerdir.

-
Osteosarkom
Osteosarkom: Kemik yapılarını üreten hücrelerden oluşan sarkomdur. Kemiğin en sık görülen primer malign tümörüdür.
veya kemik tümörü
- Akciğer Ca.
-
Serviks
Serviks: Rahim boynu. Serviks dölyolunda görünen rahimin (dölyatağının) bir parçasıdır. Dölyolundan rahimin içinde uzanan serviks ortasında bir kanal (serviks kanalı) bulunan küçük, sert ve adaleli bir organdır. Doktor muayenehanesinde yapılan bir pelvis muayenesinde serviks, rahimin gözle görülen tek kısmıdır.
(Cervix)
Ca.
-
Over
Over: (anat) yumurtalık.
(Ovary, Yumurtalık)
Ca.
ADMiN, 16 Tem 2015
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
İfosfamid soruları
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.