Heterokromi nedir?
Heterokromi nedir?
Genel anlamda farklı renklerin bulunmasıdır. Çoğunlukla iki göz renginin farklı renkte olması durumu için kullanılır.
ADMiN, 13 May 2016
ADMiN, 13 May 2016
Genellikle iriste görülür ama bazen saçta ve deride de görülebilir. Heterokromi melanin (pigment) fazlalığı ya da eksikliği sonucudur. Bu kalıtsal olabilir ya da genetik mozaizm, kimerizm, hastalık, travma gibi nedenlerden dolayı olabilir.

Gözün heterokromisinin (heterochromia iridis ya da heterochromia iridum; yaygın yanlış ad olan''heterochromia iridium'' Latince doğru değildir) üç biçimi bulunmaktadır.
Tam heterokromide, bir irisin rengi diğerininkinden farklıdır.
Sektörel heterokromi, bir irisin farklı bölümlerinde iki farklı rengin bulunmasıdır.
Merkezi heterokromi iç kısım ve dış kısmın farklı renklerde olmasından oluşmuştur.

Göz rengi, özellikle iris rengi, konsantrasyon ve melanin dağılımı ile belirlenir. Etkilenen göz hiperpigment (hiperkromik) ya da hipopigment (hipokromik) olabilir. İnsanlarda genellikle, aşırı melanin iris dokularının hiperplazisini gösterir, tıpkı melanin eksikliğinde olduğu gibi.
ADMiN, 13 May 2016
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.