Good-Pasture Hastalığı nedir?
Good-Pasture Hastalığı nedir?
Anti glomerüler bazal membran antikoru pozitifliği, hemoptizi, hematüri ve demir eksikliği anemisi ile seyreden bir hastalıktır.
demo, 25 Tem 2014
Good Pasture sendromu otoimmun bir hastalık olup hızlı ilerleyici glomerulonefrit ve pulmoner hemoraji birlikteliği ile giden bir reno-pulmoner sendromdur.

Good Pasture hastalığı terimi ise aynı patolojinin izole renal tutulumu ile karakterize olduğunu belirtmektedir.

Glomerul bazal membranındaki Tip IV kollajenin alfa-3 zincirindeki NC1 epitopuna karşı gelişen otoantikorlar hastalığın patogenezinden sorumlu tutulmaktadır. Tanı serumda ya da böbrek dokusunda anti-GBM antikorlarının gösterilmesi esasına dayanır. Erken tanı ve tedavi prognozu etkileyen önemli bir faktördür.
ADMiN, 13 Ağu 2014
ADMiN, 13 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.