Çomaklaşma nedir?
Çomaklaşma nedir?
Lovibond açısı
Lovibond Açısı: Normalde tırnak tabanı ile parmak arası açı 160°C’dir. Bu açıya Lovibond açısı denir.
nın 180°C’den daha fazla yükseğe çıktığı ve tırnak yatağı palpe edildiğinde süngerimsi veya yüzer gibi olduğu durum.

Çomaklaşma ilerledikçe tırnak tabanı şişer ve
Lovibond açısı
Lovibond Açısı: Normalde tırnak tabanı ile parmak arası açı 160°C’dir. Bu açıya Lovibond açısı denir.
180°C’nin çok üstüne çıkar. Tırnak longitudinal ve horizantal kenarları, belirginleşmiş olarak büllöz bir şekil alır. Distal parmak kısmının fusiform bir genişlemesi de olabilir.
ADMiN, 13 May 2016


ADMiN, 23 Oca 2018
Çomaklaşma, sıklıkla edinsel bir durumdur, ancak otozomal dominant kalıtımla da geçebilir. Edinsel olduğunda, konjenital siyanotik kalp hastalıkları, kistik fibrozis ve edinsel pulmoner hastalıklara eşlik ederler. En sık akkiz pulmoner sebep bronkojenik karsinomdur. Kronik obstruktif pulmoner hastalığı olan ve çomaklaşma ile gelen bir hastada bronşiektazi veya bronkojenik karsinom gibi diğer sebepler düşünülmelidir. Çomaklaşmanın ilk görünümü proksimal tırnak kıvrımındaki dolgunluğun yumuşamasıdır.
ADMiN, 23 Oca 2018
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.