Betz hücresi nedir?
Betz hücresi nedir?
Birinci motor nöron hücrelerine denir, serebral korteksin presentral gyrusunda bulunur (Motor korteks).

Beyinde primer motor korteksin gri maddesinin 5. katmanında bulunan dev piramidal nöronlardır. merkezi sinir sistemindeki en büyük nöronlardır. Bu hücrelerden çıkan sinir lifleri yaklaşık olarak 70 m/sn bir hızla kortikospinal yol aracılığıyla omuriliğe doğru impuls taşırlar. Bir impulsun en yüksek ileti hızı budur. Betz hücreleri omurilikte direkt olarak ön boynuzdaki motor nöronlarla sinaps yapar.
demo, 25 Tem 2014
Şekilde Golgi tekniği ile boyanmış bir Betz hücresi görülmektedir.
ADMiN, 13 Ağu 2014
Betz hücreleri eksitatör özellikte olup glutamat salgılar. M. spinalisin özel bölgelerine (ön boynuz gibi) doğru uzanır ve kas kontrolünü sağlayan sinapslar yaparlar. Dolayısıyla en uzun aksona sahip hücreler olarak tanımlanabilirler.
ADMiN, 13 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.