Atipik Torakal Vertebralar nedir?
Atipik Torakal Vertebralar nedir?
Torakal vertebraların en karakteristik özellikleri, gövdelerinde ve processus transversus’larında kaburgalar için bulunan eklem yüzleridir. Gövdesinde kaburgalar için en fazla eklem yüzü bulunan torakal vertebra T1’dir. Gövdesininher iki tarafında 1,5 eklem yüzü (bir tam, bir yarım) vardır.

Dokuzuncu torakal vertebra sık olarak 10’uncu kaburga ile eklem yapmaz ve bu nedenle gövdesindeki yarım alt eklem yüzü bulunmaz.

Sadece 9’uncu kaburga başındaki alt eklem yüzü için, gövdesinde üst yarım eklem yüzü vardır. Onuncu torakal vertebra gövdesinin her iki yan tarafında üst bölüme yakın, 10’uncu kaburgaların başları için tam eklem yüzü bulunur.

Onbirinci ve onikinci torakal vertebraların sadece gövdelerinde, 11 ve 12’nci kaburgaların başları için tam eklem yüzü bulunup, processus transversus’larında eklem yüzü yoktur.
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN
Resim Ekle
Açıklama Ekle
ADMiN
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.