Apt Testi nedir?
Apt Testi nedir?
Vaginal kanda fetal kan bileşiğinin olup olmadığını tespit etmek amacıyla kullanılan bir testdir.

Apt testi kanın fetüs veya anne kaynaklı olup olmadığını ayırt etmede kullanılır. Eş miktarda kanlı materyal ve su karıştırılıp santrifüj edilir. Üzerine NaOH eklenir. Renk değişikliği olmazsa kan fetal kaynaklıdır (pembe renk). Eğer renk sarı-kahverengi olursa maternal kaynaklıdır. Bu testin ana mekanizması yenidoğan döneminde en fazla bulunan Hb F'in alkaliye direncinin erişkin Hb A'dan fazla olmasına dayanmaktadır. Yenidoğanda üst gastrointestinal kanamalarında en sık neden anne kanının yutulmasıdır.
demo, 25 Tem 2014
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim