Alfa fetoprotein nedir?
Alfa fetoprotein nedir?
Normalde, fetal karaciğer ve yolk sac tarafından oluşturulan onkofetal bir proteindir. Yaşamın ilk üç ayında bulunan başlıca serum proteinidir. 1 yaşına kadar çok düşük seviyelere geriler.
demo, 03 Ağu 2014
Hepatoselüler kanserli hastaların %90’ında AFP yüksektir. Hepatoselüler karsinomlarda prognozun ve tedavinin etkinliğinin takibinde değerlidir.

Germ hücreli (nonseminomlar) karsinomlarda kullanılan tümör belirtecidir. AFP, hepatoselüler karsinomalı hastaların %70’nde, nonseminomatöz testiküler karsinomaların %70’nde yükselmiştir. Nonseminomatöz testiküler karsinomalarda, tümör rekürrensi AFP yüksekliği ile beraberdir. Germ hücreli karsinomların sınıflandırılması ve derecelendirilmesinde hCG ile birlikte kullanılır.

Gebelik sırasında maternal AFP düzeyinin ölçümü de önemlidir.
demo, 04 Ağu 2014
demo, 05 Ağu 2014
demo, 05 Ağu 2014
demo, 05 Ağu 2014
Bakınız: Alfa fetoprotein
ADMiN, 21 Haz 2017
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.