Akut Tümör Lizis Sendromu nedir?
Akut Tümör Lizis Sendromu nedir?
(onk) radyoterapi veya kemoterapi sonrası tümörün hızla küçülmesi veya kaybolmasına bağlı gelişen ve yatış gerektiren bir sendrom
EnSuper, 02 Ağu 2014
Tümör lizis sendromu (TLS) kanser tedavisinin çok ciddi ve bazen yaşamı tehdit eden bir komplikasyonudur. Nadiren tedavi öncesi spontan olarak ta gözlenebilir. Genellikle tümör yükü fazla olan hastalarda malign hücrelerin hızlı yıkımı sonucu hücre içi metabolitlerin hücre dışına çıkmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Hiperürisemi, hiperkalemi, hiperfosfatemi, hipokalsemi ve akut böbrek yetmezliği ile seyreder. TLS'da hidrasyon, allopurinol veya rekombinant ürat oksidaz (rasburicase) tedavisi, elektrolit anomalilerinin tedavisi ve gerekirse hemodiyaliz uygulanması tedavinin ana prensiplerini oluşturmaktadır. Tedavide idrar alkalinizasyonunun yeri tartışmalıdır.
EnSuper, 05 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.