Akut Kolesistit nedir?
Akut Kolesistit nedir?
Sağ hipokondrium veya epigastriumda, %90 hastada safra kesesi taşı ile birlikte olan, genellikle ağır, yağlı bir öğünden sonra ani olarak başlayan, sabit ağrı, hassasiyet, bulantı, kusma, ateş ve lökositoz ile karakterize hastalık.
ADMiN
Ayırıcı tanıda, peptik ülser perforasyonu, akut pankreatit, appendisit, perfore kolonik kanser veya divertikül, karaciğer apsesi ve hepatit gibi karın içi olaylarının yanı sıra, pnömoni ve plörezi, hatta myokard iskemisi akla gelmelidir. Kesenin gangreni ve kronik kolesistit en sık görülen komplikasyonlardır. Şüphelenildiğinde, hastaneye sevk yapılmalıdır.

Tedavide oral alımın kesilmesi, sıvı tedavisi, cefoperazone (sulperazon 1 gr flakon) gibi üçüncü kuşak sefalosporinler günde iki kez bir gram verilir. Ağır vakalarda günde dört kez parenteral metronidazol (Flagyl) 500 mg eklenir. Ağrı kesici olarak morfin tercih edilmemelidir. Sık atak riskinden dolayı hasta daha sonra cerrahiye yönlendirilmelidir. Cerrahi istemeyen hastaları semptomlar açısından yakından takip etmek gerekir.
ADMiN

ADMiN
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.