Aktinik Keratoz nedir?
Aktinik Keratoz nedir?
Genellikle orta yaş ve üzeri insanlarda güneşe fazla maruz kalan baş, boyun ve üst ekstremitelerde yerleşen prekanseröz lezyon.
ADMiN
Genellikle orta yaş ve üzeri insanlarda güneşe fazla maruz kalan baş, boyun ve üst ekstremitelerde yerleşen prekanseröz lezyon.

En sık görülen epitelyal prekanserözdür.
Lezyonlar yavaş gelişir, önce maküler pigmentasyonlar, ardından keratozlar oluşur.

Lezyonlarla birlikte kronik deri hasarını gösteren atrofi, kırışıklıklar, sertlik, saydamlaşma ve kahverengi lekeler bulunmaktadır.

Lezyon, sınırları net deri renginde, hafif eritemli ya da pigmente üzerinde kuru yapışık skuam bulunan makül, papül ya da plaklar şeklindedir ve palpasyon ile daha iyi tespit edilirler.

Çoğu kişide asemptomatik seyretmekle birlikte lokal hassasiyet ve kaşıntı bulunabilir. Lezyonda görülen hızlı büyüme, indürasyon ve ülserasyon, %10-25 arasında görülen malign dönüşümün habercisi olabilir. En sık spinal hücreli epitelyoma gelişir.

AYIRICI TANI:
• Seboreik keratoz
• Diskoid lupus eritematozus
• Bowen hastalığı
• Spinal hücreli epitelyoma
• Radyasyon keratozu
ADMiN
ADMiN
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.