Akantozis nigrikans nedir?
Akantozis nigrikans nedir?
Kasık, koltuk altı, boyun ve/veya diğer deri kıvrımlarında ortaya çıkan, deride kalın­laşmış koyu renkte yamalar şeklinde görülen bir cilt hastalığıdır.

Kahverengi veya siyah kadife benzeri lekeler kasık veya boyun arkasında görülür, ancak alt dudak ve çene de dahil olmak üzere herhangi bir deri kıvrımında da yer alabilir.
EnSuper, 25 Tem 2014
EnSuper, 01 Ağu 2014
Akantozis nigrikans Nedenleri:
Bu durum genellikle aşırı kilodan yada, çok nadiren de olsa bir tümörün varlığı sebebiyle olabilir.

Akantozis nigrikans için risk faktörleri şunlardır:
- Şişmanlık
- Olağanüstü yüksek insülin düzeyleri olması
- Tip 2 diyabet olması
- Nişasta ve şeker bakımından zengin bir beslenme düzeni
- Afro-Amerikan kökenli insanlar da diğer ırksal türetme insanlardan daha akantozis nigrikans gelişme olasılığı daha fazladır.

Akantozis nigrikans Tanısı:
Doktorunuz belirtiler ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır. İstenebilecek testler şunları içerebilir:
- Cilt biyopsisi
- Kan testleri
- Endoskopi diğer nedenleri ekarte etmek için
- Radyolojik görüntülemeler diğer nedenleri ekarte etmek için

Akantozis nigrikans Tedavisi:
Akantozis nigrikans hayatı tehdit eden bir durum değildir. Bununla birlikte, insülinin yüksek düzeyde olduğu durumlarda hipoglisemiye neden olabilir. Bu da, şok, koma ve ölüme yol açabilir. Sizin için en iyi tedavi planı hakkında doktorunuzla konuşarak muayene ve tetkiklerinizi yaptırmanızı öneririz.

Akantozis nigrikans Önlenmesi:
Akantozis nigrikans yakalanma olasılığını azaltmak için, sağlıklı bir vücut ağırlığını koruyun, düzenli insülin düzeylerini kontrol edin ve normal bir seviyede tutun.
EnSuper, 05 Ağu 2014
EnSuper, 05 Ağu 2014
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Tıbbi İngilizce
Tıbbi Terimler
TUS Konuları
Resimler
Videolar
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.