AİDS nedir?
AİDS nedir?
Bağışıklık yetmezliği,
HIV
HIV: AİDS hastalığına yol açan virüs, Human Immunodeficiency Virus
(Human Immunodeficiency Virus)
in neden olduğu enfeksiyon sonrası ortaya çıkar. Bu virüs insanın bağışıklık sistemini bozarak, vücudun normalde dirençli olduğu birçok hastalığa karşı kendini koruyamamasına neden olur. Bağışıklığını kaybetmiş olan insan vücudu, herhangi bir basit solunum yolu enfeksiyonuna, mantar enfeksiyonlarına ve benzerlerine kolayca yenik düşebilmektedir.

AİDS
AİDS: Acquired İmmune Deficiency Syndrome (Kazanılmış İmmün Yetmezlik Sendromu); kişiyi hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı ortaya çıkan hastalıklar kombinasyonu
(Acquired İmmune Deficiency Syndrome, Akkiz İmmün Yetmezlik Sendromu, Edinsel İmmün Yetmezlik Sendromu, Kazanılmış İmmün Yetmezlik Sendromu, Acquired Immune Deficiency Syndrome, AIDS)
,
HIV
HIV: AİDS hastalığına yol açan virüs, Human Immunodeficiency Virus
(Human Immunodeficiency Virus)
enfeksiyonunun son safhasıdır.
ADMiN
Eş anlamlı terimler:
Yanlış yazım örnekleri:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.