Adenoid nedir?
Adenoid nedir?
lenf bezi, bezelerle ilgili, lenf bezleriyle ilgili
EnSuper
Geniz eti
adenoid: lenf bezi, bezelerle ilgili, lenf bezleriyle ilgili
(Geniz Eti)
(
adenoid
adenoid: lenf bezi, bezelerle ilgili, lenf bezleriyle ilgili
(Geniz Eti)
ler) ağzımızı açtığımızda dilimizin arkasında görünen boğaz arka duvarının (
farenks
farenks: yutak
) burun boşluğunun en arkası ile birleşim yerin (nazo-farenks) tavanında bulunur. Yani bu alan burundan giren nefesin boğaza ve oradan da havayolu başlangıcına geçtiği ana boğazdır. Bu bölgedeki daralma burundan nefes almayı zorlaştırır ve gece solunumumuzu özellikle olmak üzere zorlaştırır.

Geniz eti
adenoid: lenf bezi, bezelerle ilgili, lenf bezleriyle ilgili
(Geniz Eti)
bağışıklık sisteminin lenfoid bir organıdır. Vücutta bir çok yerde bulunan (boyun, koltuk altı…) lenf bezi gibi bir lenf bezidir. Bu doku hem vücüdun antikor üretimine katkı sağlar, hem de burundan gelen mikropların süzülmesini sağlarlar. Vücudun dış yüzeyindeki bu ilk bağışıklık sistemi görevine “mukozal bağışıklık yanıtı” denir. Bu nedenle boğaz ve burun iltihapları sırasında görevlerini yerine getirmek için büyürler. Ayrıca bu doku konuşma için gerekli olan ağız içi ortamın kapalı tutulması için yardımcı olur. Hatta bazen yarık damaklı çocuklarda bu kapanmada yedek organ rolü oynarlar. Bu çocukların bazen dikkatsizce geniz eti alınırsa konuşmaları bozulabilir.
http://www.cocukgogusklinigi.com/geniz-eti-adenoid-buyumesi.html
ADMiN
Eş anlamlı terimler:
Benzer terimler:
İlginizi çekebilecek diğer konular:
Sayın ziyaretçimiz;
Sözlükte yer alan bilgiler, resimler ve videolar, sağlık personeli olmayan kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu bölüm, site geneli için de geçerli olduğu gibi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının eğitimi amacıyla hazırlanmıştır. Buradaki bilgilerin bir kısmının ya da tamamının uygulanmasından, kullanılmasından, görüntülenmesinden doğacak maddi ve manevi zararlardan site yönetimi ve içeriği sağlayan üyeler sorumlu tutulamaz.