COVİD-19 AŞISI İLE İLGİLİ KARARSIZ MISINIZ?
ADMiN

AŞI ile ilgili Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çok net bilgiler verdi.Kaçıranlara özet:

✔ 1. Çin 'den gelen inaktif aşı dışında UZUN SÜRE başka bir aşımız olmayacak. Diğer firmaların aşıları gelse bile saklama alt yapımız yok. Öteki aşıları bekleyeyim de onları olurum diye bir seçenek yok.

✔ 2. Diğer aşılar gelse bile hiçbir aşının ne kadar koruyacağı belli değil.

✔ 3. Kısa bir sürede toplumun büyük kısmını aşılamak lazım. Pandemi olunca devletin aşıyı mecbur tutma yetkisi var, ama şu anda MECBUR DEĞİL. Aşıya kararsız olanlar, AŞI KARŞITI DEĞİL, kararsızlık yaşıyorlar.

✔ 4. Aşı olan rahat olmamalı. Çünkü koruyuculuk bilinmiyor. Koruyuculuk %80-90 bile olsa, %10 yine bulaştırır. Bu aşıdan beklenen BULAŞTIRICILIĞIN ÖNLENMESİ.

✔ 5. SARS ve EBOLA salgınlarında AŞI YAPILAMADAN virüs iyi yönde mutasyona uğramıştı. COVID19 virüsünde "iyi" mutasyon gerçekleşmedi.

✔ 6. Aşılama %60 olursa 1-2 ay içinde sonuca ulaşılır.

✔ 7. Hamileler ve çocuklar aşılanmayacak. Hamilelere ilk 3 ay yabancı Antijen vermek istemiyoruz ama hamile kişi yanlışlıkla aşılanmışsa sorun olmaz. Zaten inaktif aşı. Yetişkinlerin aşılanması çocukları koruyacak.

✔ 8. İlaç allerjisi ile aşının ilgisi yok. "Allerji" denince insanlar yanlış anlıyor. Bizim bahsettiğimiz allerji, kızarıklık değil. Hekimler, allerjiden bahsedince şoka sokacak olayı kastediyor.

✔ 9. Kalp hastalığı, organ nakli, kronik böbrek hastalığı, tip 2 diyabeti, kronik hastalığı, kanıtlanmış immün sistem eksikliği, 65 yaş üstünde olanlar zaten MUTLAKA AŞILANMALI.

✔ 10. Çin 'de devlet memurlarına aşı zorunlu yapıldı ve Çin'de 1 milyon üzerinde kişi açıklandı. Sonuçları veremiyorlar çünkü vaka sayısı yok denecek kadar az. Faz 3 çalışması, bu nedenle vaka sayısının fazla olduğu Brezilya, Endonezya ve Türkiye 'de yapılacak.

✔ 11. Gebeler ve çocuklar hariç, emzirenler, Covid19 hastalığı geçirenler dahil aşılanmalı.

✔ 12. İdarecilerin, halkın güvendiği kişilerin aşı olması lazım, hatta basın önünde aşı olması lazım.

Son söz: Biz çocuk doktorları kadar aşı sayesinde canların kurtulduğunu gören bir meslek grubu yoktur. Bunun tersi de geçerli, biz çocuk doktorları kadar aşı olmadığı için kucağında bebeklerin kaybedildiğini gören, bebeğini kaybeden annelerin feryatları arasında çalışan bir meslek grubu yoktur.

Bu virüsten aşı dışında bir kurtuluşumuz yoktur.

Alıntıdır: https://www.instagram.com/p/CIfrPU-nR7-/?igshid=iaylrvmk62bj
 07 Aralık 2020, 18:22 
Sayfalar:  
1