DENKLİK SINAVINDA DA SKANDAL !
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 6 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
ÖSYM’nin gerçekleştirdiği Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nda soru skandalı yaşandı. Kitapçıktaki 100 sorudan 75’inin geçen yılki sınavla aynı olduğu ortaya çıktı. YÖK Başkanı Özcan’dan ise ilk açıklama geldi…

Ölçme ve Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) şifreli kitapçık, hatalı soru kitapçığı basımı ve yanlış puan hesaplama skandallarına bir yenisini daha ekledi.

ÖSYM’nin 29 Mayıs’ta yaptığı Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı’nın Tıp doktorluğu 2. aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75’inin geçen yıl 16 Mayıs’ta yapılan sınavla aynı olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet’in haberine göre, soruların numaraları ile cevap seçeneklerinin bile aynı olduğu belirlendi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini söyledi. ÖSYM’nin bu skandalını, Türkiye’de çalışma hakkı elde etmek için sınava giren Rus doktor fark etti. Doktor, sınava hazırlanırken geçen yılın sorularına da çalıştığı için sınavdaki soruların aynı olduğunu sezdi. Doktor, sınavdan sonra ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlanan soruları 2010 yılındaki sorularla karşılaştırdı.

TIP SORULARI TIPATIP AYNI

Doktor ve emekli öğretmen eşinin yaptığı tespitlere göre 100 sorunun 75’i, 2010 yılındaki sınavın tıpatıp aynısıydı ve soruların yerleri bile değiştirilmemişti. ÖSYM kayıtlarına göre 29 Mayıs’ta yapılan 2’nci aşama sınavına 600 kişi başvurdu, bunlardan 572’si sınava girdi. Sınavda 50 ve üzeri puan alan 327 kişi başarılı oldu.

Skandalı yeni öğrenen YÖK yetkilileri, sınavın iptal edilebileceğini belirterek, “Sınavı biz taşeron olarak ÖSYM’ye yaptırıyoruz. Soruları onlar hazırlıyor, sınavı da onlar yapıyor. Eğer böyle bir skandal varsa, sınavı derhal iptal ettiririz. Böyle bir skandala göz yumamayız” dediler.

ÖZCAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, iddiaların doğru olduğunu söyledi ve konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:
Haberleri okudum. Söylenenler doğru… Bu olmaması gerek bir durum. Derhal sınavın iptal edilmesi ve tekrarlanması gerek.
 15 Haziran 2011, 14:51 
ADMiN
BASIN DUYURUSU

(15 Haziran 2011)

2011-Seviye Tespit Sınavı (STS) 2. Aşama : Sınavın Yenilenmesi


Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği uyarınca, 29 Mayıs 2011 tarihinde yapılan ve 572 adayın katıldığı 2011-STS 2. Aşama Sınavında sorulan soruların geçmiş yıllarda yapılan sınavlardaki bazı soruların tekrarı niteliğinde olduğu anlaşıldığından, ÖSYM Yönetim Kurulunca sınavın yenilenmesine karar vermiştir.

2011-STS 2. Aşama Sınavı, 3 Temmuz 2011 Pazar günü Ankara’da yapılacaktır. Adaylardan yeniden başvuru alınmayacak ve sınav ücreti talep edilmeyecektir.

Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesi’ni, TC Kimlik Numarası/Y.U Numarası ve şifreleri ile 24 Haziran 2011 tarihinden itibaren ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir.

Konu hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır.

Adaylara ve kamuoyuna önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI
 15 Haziran 2011, 17:51 
drkeldani
BU SINAVA GİRENLERİN GENEL KONSEPTİ NEYE UYGUN POLİTİK OLARAK KİME NE KADAR YAKINLAR?
 17 Temmuz 2011, 01:52 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim