MESAİ SAATİNDE ÖZEL HASTA BAKAN DOKTORA SUÇÜSTÜ
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 14 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Hürriyet te yayınlanan haber, aslında pek de yabancı olmadığımız bir olayı -epeyce abartılı da olsa- göz önüne seriyor. Memurlar.net te yayınlanan haberde ise bu haberin bir komplo olduğu açıklanıyor. Aslında acı olan haber değil, halkın yaptığı yorumlar. Her iki sitede yapılan yorumlara bakın, doktorların ne kadar sevildiğini anlayın...

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/5596222.asp?top=1

http://www.memurlar.com/haber/59685/

Hürriyetin Haberi demiş ki:
Doktor sayısı yetersiz olduğu için yabancı doktorlara çalışma izni gündemdeyken, devlet hastanelerinde çalışan bazı doktorlar, mesai saatlerinde özel muayenehanelerinde hasta bakıyor. Haseki Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları 2. Klinik Şefi Prof. Dr. Orhan Özturan, hastanede bulunması gereken öğle paydosunda, 150 metre ilerideki özel muayeneye koşarken Hürriyet objektifine takıldı.

PROF. Orhan Özturan, 6 Aralık Çarşamba günü Millet Caddesi, Aydın Apartmanı'nın üçüncü katındaki Si-Ser İşitme Cihazları Merkezi'ne saat 12.22'de gelerek hasta baktı. Prof. Özturan, merkezden saat 13.12'de ayrılarak saat 13.30'daki toplantısına gitti. Prof. Orhan Özturan, mesaisini delerek hasta bakmakla, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın açıklamalarına ters düşüyor. Çünkü Akdağ, 3 Aralık'ta Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın'ı ziyaretinde gazetecilere, kamu hastanelerindeki doktorların yüzde 65'inin tam gün çalıştığını, hastaların da bundan çok memnun olduğunu söyledi. Ancak Haseki Hastanesi'nde Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Klinik Şefi Prof. Dr. Orhan Özturan'ın öğle tatilini fırsat bilip hastanenin sadece 150 metre ilerisinde bulunan Si-Ser İşitme Cihazları Merkezi'nde hasta bakması yasanın nasıl delindiğini de gözler önüne serdi.

Doktorların yasal mesailerini bitirdikten sonra da muayenehanelerine, özel hastanelere, polikliniklere ya da tıp merkezlerine gidip çalışma hakları var.

BAŞHEKİMİN BİLGİSİ YOK

Prof. Özturan hakkında kendisine bir şikayet ulaşmadığını söyleyen Haseki Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Haldun Ertürk, "Eğer böyle yapıyorsa söyleyecek bir şey yok. Ben kendisine 'mesai saatinde özelde hasta bak' diye bir izin vermiş değilim. Kanuna uymayan bir iş yapıyorsa gereken soruşturmayı açarım" dedi. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Demirdizen, Prof. Özturan'ın mesaisi sürerken hasta bakmasının tıp etiğine aykırı olmasının yanısıra yasaya göre suç olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bu durumda gereken soruşturmayı İstanbul Sağlık Müdürlüğü'nün açması gerekiyor. Doktorlar, performansa göre döner sermayeden gelir elde etme prensibine göre çalışıyorlar. Burada mesai dahilinde hasta bakan doktorlar, diğer meslektaşlarının hakkını yiyor."

Hata yaptım kabul ediyorum

PROF. DR. ORHAN ÖZTURAN

Prof. Dr. Orhan Özturan, 6 Aralık'ta öğle saatlerinde hastaneyi bırakıp işitme merkezinde hasta baktığını kabul ederek, "Ben bu hatayı iki kez yaptım. Siz de gittiğimi gördüyseniz bir itirazım olamaz. Ben bir akademisyenim, 6 yıllık profesörüm. Kliniğimde 12 asistan ve 8 uzman doktor var. Onlara örnek olmam gerektiğini biliyorum" dedi. Haseki Hastanesi'nde bir yıldır çalıştığını belirten Prof. Özturan, hastaların özel merkezde muayenenin ardından hastanede ameliyat olmak istediklerini, kendisinin de bu isteğe uyduğunu, ancak yaptığının yanlış olduğunu söyledi.

Memurlar.net te yer alan haber demiş ki:
HÜRRİYET'İN İDDİALARI

Hürriyet gazetesinin bugün sürmanşete çıkardığı iddiaya göre, Haseki Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları 2. Klinik Şefi Prof. Dr. Orhan Özturan, öğlen arasında, özel muayenehanesindeki hastalara bakmak için koşuyor. Gazete şunları yazmış: "Prof. Orhan Özturan, 6 Aralık Çarşamba günü Millet Caddesi, Aydın Apartmanı'nın üçüncü katındaki Si-Ser İşitme Cihazları Merkezi'ne saat 12.22'de gelerek hasta baktı. Prof. Özturan, merkezden saat 13.12'de ayrılarak saat 13.30'daki toplantısına gitti."

Haseki Hastanesi'nde bir yıldır çalıştığını belirten Prof. Özturan, Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada, hastaların özel merkezde muayenenin ardından hastanede ameliyat olmak istediklerini, kendisinin de bu isteğe uyduğunu, ancak yaptığının yanlış olduğunu söylemiş.. Gazetenin iddiası bu şekilde....

PEKİ GERÇEKLER NE?

Memurlar.net olarak bugün, Hürriyet gazetesinde yer alan bu haberi, sitemize alıntıladık... Ancak daha sonra maillerle bir çok uyarı aldık. Bunun üzerine site olarak, konuyu, Prof. Dr. Orhan Özturan'ın Haseki hastanesindeki mesai arkadaşlarına sorduk... Aldığımız yanıtlar ortada bir komplo olduğunu gösteriyor.

Prof. Dr. Orhan Özturan çevresinde çok saygın bir kişi olarak tanımlanmakta... Hele hele para peşinde koşan, hastalerini muayenehaden hastaneye yönlendiren, gibi iftiralar Prof özturan'ı tanıyanları özellikle sinirlendiriyor. Bu görüştüğümüz tüm meslektaşlarınca özellikle belirtilen bir husus...

Hürriyet'in özellikle gizlemek istediği ve haber detayında yer almayan husus ise Sayın Özturan'ın beş hafta önce muayenehanesini kapatmasıdır. 13 aydır Haseki Hastanesi 1.KBB Klinik Şefi olarak görev yapan Sayın Özturan'ın toplam 4 aylık bir muayenehane deneyimi oldu. Ancak, muayenehaneye gelen hastaların çoğunlukla muayene ücreti vermekle ameliyatlarını yaptırma beklentisi veya bıçak parası gibi tekliflerle karşılaşan Özturan 4. ayın sonunda muayenehanesini kapatmaya karar verir. Özturan son bir kaç haftadır muayenehanedeki aletleri devretmekle meşguldü...

Yayımlanan haber, Prof. Dr. Orhan Özturan günledir takip edildiğini ve uygun bir anın beklendiğini göstermektedir. Çünkü bu olayın tesadüf olması ihtimali binde birdir. Şuan için neden Prof. Özturna'ın seçildiğini bilmiyoruz... Ancak ortada günlerdir takipte olan bir doktorun bulunması, üstelik muayenehanesini, gelen hastaların tekliflerinden rahatsız olması nedeniyle kapatmakta olan bir doktorun para peşinde koşan bir kişi şeklinde gösterilmesi ortada bir komplo olduğunu göstermektedir.

Diğer taraftan KBB'cilerin yoğun olarak girdiği KBB forum sitesinde görüşlrini açıklayan doktolar da Sayın Özturan'a yapılanları kınanmıştır.

 13 Aralık 2006, 00:11 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: