HEKİMİN TELEFONDA REÇETE ETTİĞİ İLAÇ HASTA YAKININA 7 BİN 80 TLYE MAL OLDU
ADMiN

Aile hekimine başka bir hekimin tavsiye ettiği antibiyotiği yazdırmak isteyen hasta yakını, ilacı yazmayı reddeden hekime hakaret etti. Mahkeme hekime hakaret için 7 bin 80 TL para cezası verdi. Mahkeme aynı zamanda telefonda tavsiyede bulunan hekim için ise suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi2017 Ağustos ayında yaşanan olayda aile sağlığı merkezinde görevli hekim hastaya ilaç reçete etti. Reçete edilen ilacın etkili olmadığını ileri süren baba; tanıdık bir doktor ile telefonla iletişim kurarak kızını muayene ettirdi. Telefondaki doktor antibiyotik ve diğer bir ilaç tavsiye etti. İlacı, yasak olmasına rağmen eczaneden alan baba; daha sonra aile sağlığı merkezine tekrar gelerek doktordan telefondaki hekimin söylediği ilaçları yazmasını istedi.

Süpermarket usulü çalışmadıklarını ve ilaçları yazamayacağını belirten aile hekimine “sen manyak mısın nesin ya” sözlerini sarf eden hasta yakını hakkında kamu davası açıldı.

Kamu davası açılan olay ile ilgili mahkeme; sanığın suçtan kurtulmaya yönelik beyanlarına itibar edilmediğini belirterek sanığa 7 bin 80 TL para cezası verdi.

24 taksitle alınmasına karar kılınan para cezasının; sanığın daha önceden kasıtlı suçtan mahkum olmaması, sanığın kişiliği, duruşmadaki tutum ,davranışları ve yeniden suç işlemeyeceği hususunda mahkemenin olumlu kanaati ile verilen hükmün açıklanması geri bırakıldı. Böylece mahkeme kararına göre sanık 5 yıl içerisinde kasten bir suç işlediği takdirde hüküm açıklanacak.

Mahkeme resmi belge niteliğinde olan muayene ve reçete düzenlemesi yapan görevli hakkında da sahte resmi belge düzenleme yapmaktan suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

 05 Kasım 2019, 09:43 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
İLGİLİ KONULAR: