KADIN DOKTORA, ‘ RAPOR VERMEDİN ’ GÖZALTISI
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 10 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
AMASYA'nın Suluova İlçesi Devlet Hastanesi'nde görevli 31 yaşındaki pratisyen Dr. Hacer Türk, dün gece polis tarafından gözaltına alınıp muayene için acil servise getirilen bir kadın şüpheliye ‘kat'i rapor’ vermediği için Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Tezcan'ın talimatıyla gözaltına alındı. 11 saat nezarette kalan Dr. Türk, ‘görevi ihmal ve savcıya hakaret etmek’ suçlarından bugün çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Suluova İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, dün gece Tokat'ın Erbaa İlçesi'nde hırsızlık suçundan aranan A.K. adlı kadını gözaltına aldı. 8 aylık hamile olan kadın, polis kat’i raporunu almak üzere Suluova Devlet Hastanesi'ne getirdi. Acil serviste görevli Dr. Hacer Türk, kadını sağlık kontrolünden geçirdikten sonra kat’i rapor için kadın doğum uzmanı bir doktorun kendisini görmesi gerektiğini belirterek geçici rapor düzenledi.

Bu sırada hastanenin kadın doğum uzmanına da haber verildi. Ancak uzman doktor hastaneye gelmedi. Bunun üzerine şüpheli kadının yanında bulunan polisler, durumu nöbetçi Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Tezcan’a bildirdi. Savcı Tezcan, şüpheliye kat'i rapor vermeyen Dr. Türk’le telefonda rapor vermesi için tartıştı. Telefon görüşmesinin ardından savcının talimatıyla hastanede bulunan polisler görevi başındaki doktoru saat 02.00 sıralarında gözaltına aldı. Geceyi kat’i rapor vermediği A.K. ile aynı nezarethanede geçiren Dr. Türk, ‘görevi ihmal ve savcıya hakaret etmek’ suçlarından bugün nöbetçi mahkemeye çıkarıldı.

Dr. Hacer Türk, mahkemede verdiği ifadesinin ardından, tutuksuz yargılanmak üzere saat 13.00 sıralarında serbest bırakıldı. Adliye çıkışında kendisine yapılan muamelenin hukuk dışı olduğunu söyleyen Dr. Türk, kadının doğum yapma ihtimalinin olduğunu ve bebeğe bir şey olma olasılığını dikkate alarak geçici rapor verdiğini söyledi.

Sağlık Emekçileri Sendikası Amasya İl temsilcisi Recep Karabek, Dr. Türk'e yapılan davranışın hukuka aykırı bir yönü olmadığını ileri sürerek, “Kesinlikle savcının suç unsuru olan bir olay olsa bile nöbetçi doktoru acil servisten gözaltına aldırmak gibi bir yetkisi olamaz. Savcı hakkında bugün Adalet Bakanlığı'na görevini kötüye kullanmak suçundan sendika olarak suç duyurusunda bulunduk. Asıl üzücü olan geceyi zanlı kadınla doktor arkadaşımız aynı hücrede geçirmiş olmasıdır” dedi.

Ahmet ÖZER/SULUOVA (Amasya), (DHA)
http://www.milliyet.com.tr/kadin-doktora-rapor-vermedin-gozaltisi/turkiye/sondakika/11.03.2010/1210154/default.htm?ref=haberici&ver=25
 12 Mart 2010, 12:55 
kiro
Aslında butür olaylarda biz doktorlar suçluyuz. Okadar pasifiz ve birokadar politize olmuş meslektaşlarımızın boyundurugundayizki kendi haklarımızı meslektaslarımızın haklarını koruyamayacak, ses cıkarsakda bunu duyuramayacak hale geldik. Bukadar tahsil yapmış insanlara hizmet etmek için bukadar eziyet cekmiş doktorların, Coğu ikinci sınıf, torpillerin ayyuha cıktıgı secme yöntemiyle secilen savcılar tarafından bu duruma düşürülmesi esef verici.
 13 Mart 2010, 00:56 
mavim33
Bu nasıl memleket bu nasıl adalet... Savcı denen şahsın kendi egosunu tatminden başka bir işe yaradığı yok... Biraz zeka olsa zaten yapmazdı onları, üstelik sen nasıl karışırsın doktora geçici rapor veriyor diye. . Bu kadar yetki verirsen bu iş bilmezlere olacağı budur işte...
 13 Mart 2010, 01:25 
dr_selcukonce
AKP nin savcıları iyiden hukuksuzlaşmaya başladı. Acil ' den hiç bir suretle ayrılamıycağımız gibi, savcı ' nın ordaki doktoru, tamamen bilgisizliğinden kaynaklanan sebeplerle alıkoyması bir suçtur. Bu suç derhal cezasını bulmalıdır.
 13 Mart 2010, 11:59 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: