TUSTA ZAMANLAMA SORUNU: MECBURİ HİZMET SONRASI OLMALI
ADMiN
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfem Çelik tıp öğrenciliği, Tıpta Uzmanlık Sınavı ve tıp eğitimindeki standardizasyonun önemine ilişkin açıklamalar yaptı. Tıpta Uzmanlık Sınavı ile ilgili mecburi hizmet sonrası sınavın yapılmasının öğrencilerin eğitimi anlamında daha yararlı olduğunu ifade ettiMEDİMAGAZİN- Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın adaletli sonuç sağladığını belirten Dekan Prof. Dr. Gülfem Çelik TUS’un yapılmasını desteklediğini belirtti. Prof. Dr. Çelik TUS’un zamanlaması ile ilgili detaylara değinerek şunları kaydetti:
“TUS intern eğitiminin hemen bitiminde olduğunda, internlük dönemi ki bu dönem esas yeterliliklere ulaşıp hasta ile vakit geçirdikleri gerçek hekim gibi davrandıkları o 12 ay ne yazık ki kitapların arasında geçiyor. Halbuki biz hastalar ile geçirsin istiyoruz. Öğrencilerimiz de fakültenin bitiminde TUS’un olmasını istemiyor. Hatta bununla ilgili Sağlık Bakanlığı görüş aldığında bu düşüncemizi bildirmiştik. Okul bittikten sonra TUS stresi olmaksızın son sene geçtiğinde o 12 ay çok yararlı geçer. Hasta hekim iletişimi, uygulama gibi konuları daha iyi öğrenirler. Bir sene de mecburi hizmet yapıp sahada gerçek bir pratik yaptıklarında TUS girdiklerinde çok iyi geçeceğine inanıyorum. TUS’un internlükten bir sene sonraya, mecburi hizmet sonrasına alınması öğrencilerimizin de isteği. Bizim de isteğimiz açıkçası. Çünkü o 12 ayı kaybediyoruz. Halbuki en önemli zaman o 12 ay. Bütün bilgileri onun için veriyoruz ve tam oraya geldiklerinde anksiyeteleri çok yüksek oluyor. Çünkü çok ciddi bir eleme sınavı her geçen gün giren sayısı artıyor. “ dedi.

Tıpta Uzmanlık Sınavında tercihlerin daha sınırlanmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Gülfem Çelik malpraktis riskinin yüksek olduğu bölümlerin tercih edilmediğini belirterek risksiz alanların daha çok tercih edildiğini ifade etti.
“İnternlerimizi kazanmayı daha çok tercih ediyoruz “diyen Prof. Dr. Çelik Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde stajların Cuma günü bitecek şekilde ayarlandığını öğrencilerin de hafta sonu kendilerine vakit ayırmasına imkan tanıdıklarını ifade etti.

 11 Mart 2019, 23:12 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
İLGİLİ KONULAR: