SAĞLIK MESLEK LİSESİNDE OKUYAN MERVE NUR, ZORLUKLARI AŞIP TIP FAKÜLTESİNİ KAZANDI
Editor
Sağlık Meslek Lisesinde okuyan Merve Nur, doktor olma hayalinin peşinden giderek tüm zorlukları aşmayı başardıMerve Nur Göç, geçen yıl Antalya Sağlık Meslek Lisesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü’nden mezun oldu. Hayali doktor olmaktı. Vatan Gazetesinden Cihat Aslan'ın haberine göre meslek liseli olduğu için kendisinin ifadesiyle iyi kurslar onu almadı. Sıradan bir kurs ile çalışmaya başladı. İlk yılında Türkiye 23 binincisi oldu ama tıbbı kazanamadı. İkinci yıl yine çalıştı ve 5 bininci olarak hayalini gerçekleştirdi. Hikayesini sosyal medyadan paylaştı. Binlerce yorum aldı. Üniversiteye hazırlananlar için tüyolar verdi, bazen de çuvaldızı kendisine batırdı. İşte onun ağzından hikayesi:

11. sınıfta staj yapmaya başladım. Hem ben hem de çalıştığım kişiler benim bu mesleği yapamayacağımı anladı. Bu süreçte KPSS için de çalışıyordum. Ama mesleği yapamayacağımı anlayınca hayalim olan doktorluğa karar verdim. Bundan sonrası benim için hiç kolay olmadı. Çünkü hangi iyi kursa gitsem meslek liseli olduğum için beni almadılar. Çünkü ortalamalarını düşürecektim. Zaten darbe sürecinden sonra kurslar kapatılıp iyi öğretmenler okallara başladığı için iyi kurs bulma sorunu da vardı.

"Hedefimi hep yüksek tuttum"

Sonunda iyi bir kurs buldum. Bir tandığın kanalıyla kayıt yaptırdım. Öğrencilerin çoğu Fen Lisesi’ne gidiyordu ve benden meslek liseli olduğumu kimseye söylememem istendi. Meslek lisesi olduğumu sadece ben ve müdür biliyorduk. Sonra yoğun bir çalışma süreci başladı. Bu çalışma sırasında özellikle ‘Matematik’te KPSS ile üniversite sınavlarındaki soru ve konularının aynı olduğunu fark ettim. Daha önce KPSS’ye çalıştığım için bu avantaj oldu. Ayrıca ben bütün Fen Liselilerin full çektiğini düşünüyordum. Ben de full çekmeliyim diye çalıştım. Sonradan onların full çekemediğini gördüm ve ama hedefimi yüksek tutmanın avantajını yaşadım.

Yılmadı, ikinci denemede kazandı

“Büyük bir motivasyon ile çalıştım ve ilk sınavda 13 bine girdim. Tabii beni havalara da soktu. Şımardım. İkinci sınavda 23 bine düşünce doktorluğu kazanamadım. Vakıflara puanım yetiyordu ama param yetmedi. Sonra bu yıl çalışmaya başladım. Aynı kursa gittim. Şımarmadan çalıştım ve ilk 5 bine girdim. Akdeniz Üniversitesi tıbbı ise sonuncu sıradan kazandım. Meslek liseli olduğum için kazanamayacağım söylenen, ortalamayı düşürürüm diye kursa bile alınmayan bir öğrenci olarak bunları başardım. Herkesin de bilmesi için sosyal medya hesabımdan paylaştım.”

Adaylara tüyolar

AYT’de geometride full yaptım. Geometride her şey üçgenler konusu aslında.
n Bir tüyo da kimya için. Kimya için ÖSYM ne sormuş ne istiyor diye geçmiş seneleri incelediğimde sadece bilgi istiyor, bir yorumlama ya da yanıltıcı bir soru yok.

Öğrencinin görevi ders çalışmak

Erkekleri çok bilmiyorum ama 12 sene sabahın 7’sinde kalkıp okula lak lak etmeye gelen, geleceğini umursamayan kızlar... Bir de ‘ben günde 5 saat ders çalışamam ya’ muhabbeti yapanlar. Benim ya da senin baban, ‘Ben günde 8 saat çalışamam. En iyisi para kazanmayayım’ diyor mu? Öğrencisin ve görevin sadece ders çalışmak. Eğer vaktiniz varsa herhangi bir işe girip çalışmanızı öneririm. Okumazsanız neler olacağını görün. Ben 11. sınıfta deneyip 2 gün dayanabilmiştim.
n Meslek lisesi arkadaşlarım için... “Ya barajı geçsem yeter ya, Türkçe eksi net gelmiş ha ha...” muhabbetleri hiç komik değil. Arkadaş çevreniz bu gibiyse uzaklaşın onlardan. Neden böyle arkadaşlarınız olduğunu sorgulayın biraz.

Sosyal medyayı bırakmış

12. Sınıfta sosyal medya hiç kullanmadım, hiç televizyon izlemedim. Çok sıkılırsam ‘youtube’da bir şeyler izledim. Hatta o kadar bırakmıştım ki hattım para yüklemediğim için kapandı.

n Eğer ortada bir başarı varsa bu sizin başarınız, başarısızlık varsa da sizin başarısızlığınızdır. Lütfen okulu, öğretmeni, arkadaşlarınızı, test kitabını, yayınevini, ÖSYM‘yi suçlamayın sıralamanız için. Çünkü sınav iyi geldiğinde bu saydıklarımı ilah ilan etmiyoruz.

 03 Eylül 2018, 13:48 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: