SAĞLIK BAKANLIĞININ İNSANA VERDİĞİ DEĞER
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 10 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Tüm meslektaşlarıma sevgi ve üzüntü ile..

Dün tüp gaz bayii bir arkadaşıma büyük tüp ne kadar diye sordum. "Perşembe günü 45 ytl, Cuma günü 47,5 ytl" dedi. Zam gelmiş. Sonra sohbet ederken başka ilginç bir şey daha öğrendim. Bir gece önce anahtarlarını unutup, kapıda kalmışlar. Çilingir açmış kapıyı. Ne kadar verdiniz çilingire diye sordum. 60 ytl, dediler. Çok değil mi, dedim. Arkadaşım "Adam gecenin o vakti yatağından kalktı geldi" dedi. Ya işte böyle dostlar siz bir özel hastaneye gidin, gecenin o vakti yatağından kalkıp gelen uzman hekim için vereceğiniz ücret 8 ytl. Anlaşılan bu memlekette hasta olabilirsiniz sorun değil, telafisi kolay ama sakın anahtarı içerde unutmayın, çünkü bu size daha pahalıya patlar.

Alın size akıllara zarar bir durum daha:

Müdahaleli doğum 100 ytl,
sezeryan 300 ytl,
fıtık 300 ytl,
histerektomi 300 ytl.

Bir yanlış anlaşılma olmasın dostlarım, bu rakamlar, 1 Temmuz genelgesinden sonra özel hastanelerde hastalardan alınabilecek ücretler değil. Bu verdiğim rakamlar Muğla Veteriner Odası 2008 yılı asgari, dikkatinizi çekerim asgari ücret tarifesinden. Büyük baş hayvanlarımız için operasyon ücretleri.

Hem zaten sağlık sektöründe insan sağlığı ve hizmet kalitesi için hükümetimizin son icraatı olan 1 Temmuz genelgesine göre özel hastanelerde alınabilecek ücretler bunların altında.

Müdahaleli doğum (İnsan) 75 ytl,
sezeryan (insan) 200 ytl,
fıtık (insan) 195 ytl,
histerektomi (insan) 250 ytl

Muayene ücretlerine gelince, onlar da farklı değil.

At-Sığır 50 ytl,
Tay-Buzağı 40 ytl,
Koyun-Keçi 25 ytl,
Köpek-Kedi 50 ytl.

İnsan 8 ytl+24 YTL. Tabi onuda SGK öderse.

Hiç kimse abarttığımı düşünmesin. Hayvan dostlarımız için verilen tedavi ve muayene ücretleri, Muğla Veteriner Hekimler Odası resmi web sitesinden alınmış 2008 yılı asgari ücret tarifesine aittir.

İnsana verilen değerin rakamları ise Sağlık Uygulamaları Tebliği Ek-9 paket işlem fiyat listesi üzerinden hesaplanmış, özel hastanelerce hastalardan alınabilecek azami ücretlerdir.

Bu hükümet herkes üç çocuk yapsın derken, demek ki biz özel ve devlet sağlık sektöründe çalışanlara güvenmiş. Çünkü üç çocuğun muhtemel sağlık giderleri, üç buzağı kadar tutmaz bu ülkede.

Ben eve gidiyorum hamsterlarıma yem ve avisol vericem. Hastalanırlarsa hapı yuttuk....
Dr.Hüsnü Kemal Kurtaran

Alıntıdır
 13 Şubat 2010, 12:06 
peterparker
Bu ulkede doktor veya bilimadami olmada ne olursan ol demeye getiriyorlar. Bazi biyolog arkadaslarim var tip fakultelerinde master ve doktora yapiyolar sabah 9 aksam 5 kadar ordalar ; kadro yok para yok 30 yaslara egldiler hala alilelerinden harclik aliyorlar yurtdisina kacan kendini kurtulmus sayiyor deger goruyor iyi para kazaniyor. Bu isin sonu nereye varacak cok merak ediyorum...
 17 Şubat 2010, 23:36 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: