ACİL SERVİSLERE ÜÇ RENK SİSTEMİ
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 10 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Ay sonuna kadar acil servislerin yapısını baştan aşağı değiştiriliyor. Hastalar önem sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alınacak. Durumu acil olmamasına karşın acil servise gelenlere kötü haber var.

HASTANE HASTANE DOLAŞMA DEVRİNE SON
Sağlık Bakanlığı'nın Şubat ayı sonundan itibaren geçerli olacak uygulamasıyla acil servisler 3 basamağa ayrıldı. Buna göre 1 numaralı acil servisler temel acil hizmetlerini, 2 numaralı servisler dahili ve cerrahi branşlarla ilgili acil müdaheleleri, 3 numaralı acil servisler ise en az 4 ana branşta uzmanla müdahale yapabilecek. Her kentte 3. basamak hizmeti verebilecek bir acil servis mutlaka bulunacak.

Böylece ambulanslar hastane hastane dolaşmayacak, 112 servisleri hastayı hangi tür acile götüreceğini sistemdeki seviyelendirmeden anında tespit edecek. Vatandaşlara acil servislere ayaktan başvuru yapmadan önce 112'ye başvurmaları tavsiye edilecek. Hastalar acil servise başvurduklarında ön kontrolü yapan sağlık görevlisi, hastanın aciliyetini seviyelendirecek.

3 BÖLGEYE AYRILACAK
Hastalar aciliyet sırasına göre, kırmızı, sarı ve yeşil bölgelere alınacak. Hayati tehlikesi olan vakalar kırmızı alana alınarak müdahalesi derhal yapılacak. Sarı alana hayati riski olmayan ancak durumu ciddi hastalar yönlendirilirken; yeşil alana tıbbi olarak bekletilmesinde sakınca olmayan hastalar alınacak.. Seviyelendirmeyle ilgili tescil işlemlerinin ay sonunda tamamlanması bekleniyor.

Eczanelerden peşin alınan muayene ücretini vermemek için acil servisler önünde kuyruklar oluşturan vatandaşlar için de bir önlem düşünülüyor. Durumu acil olmadığı halde acil servislere başvuranlardan muayene katılım ücreti alınması gündemde.

Kaynak: NTV
 04 Şubat 2010, 14:58 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: