DOKTORU TEHDİT EDEN HASTA YAKINI PANKARTLA ÖZÜR DİLEDİ
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Merdivenlerden düşen eşini getirdiği Göğüs Hastanesi Acil Servisinde çalışan Uzm. Dr. Mehmet Ünalı tehdit ederek sözel şiddette bulunan hasta yakını Necmi Karaağaça ibretlik bir ceza verildi. Karaağaç Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır pankartıyla hastaneye gelerek Dr. Ünaldan özür diledi.Olay 13 Ocak 2016 tarihinde gece 00.30 civarlarında gerçekleşti. Eşini ambulansla Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne getiren oto tamircisi 43 yaşındaki Necmi Karaağaç ile yaşadığı tartışmanın detaylarını anlatan Uzm. Dr. Mehmet Ünal “O gece hasta bize geldiğinde hemen müdahale etmeye başladık ancak hastaya ait kimlik yoktu. Ben de yakını olan Necmi Bey’e mutlaka kimlik olması gerektiğini belirterek, kimliğin bize verilmesini söyledim. Bunun üzerine tartışma yaşandı ve ben de kendi güvenliğimizi sağlamak için durumu hastanenin “Beyaz Kod” birimine bildirdim. Daha sonra süreç kamu davasına dönüştü ve arabulucu devreye girdi. Ben de ceza olarak Necmi Bey’in sağlık çalışanlarına yönelik şiddette dikkat çekecek ve buna karşı olduğunu gösterecek bir pankart hazırlayıp hastanemize asmasını istedim. Bugün de pankartıyla geldi, konuştuk ve aramızda bir sıkıntı kalmadı. Hazırlanan pankart aracılığıyla topluma anlamlı ve farkındalık yaratacak bir mesaj verdiğimizi düşünüyorum.” dedi.

“Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır” Pankartıyla Özür Diledi…Yaşanan tartışmadan dolayı pişmanlık duyduğunu ve sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin karşısında olduğunu ifade eden Necmi Karaağaç, olaydan 8 ay sonra elinde pankartıyla hastaneye geldi. Karaağaç “Sağlık çalışanlarına şiddeti elbette doğru bulmuyorum. Benim de kötü bir niyetim yoktu. Aramızda sözlü bir münakaşa olmuştu. Doktor Bey’le görüştük, hakkımızı helal ettik. O gece yaşanılanlardan dolayı Doktor Bey’e pişman olduğumu söyledim. O da sağ olsun beni dinledi ve el sıkışarak anlaştık. Olayın mahkemeye gitmeden bu şekilde tatlıya bağlanması beni çok sevindirdi. Pankart hazırlamamı istemişti. Ben de “Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır” pankartı yaptırdım ve özür diledim.” dedi.

Pankart Vesilesi İle “Yapıcı Bir Uzlaşı”…

Birbirlerine sarılarak el sıkışan Dr. Mehmet Ünal ve Necmi Karaağaç arasındaki bu uzlaşı hakkında konuşan Hastane Yöneticisi ve Eğitim Görevlisi Uzm. Dr. Enver Yalnız “Doktor arkadaşımız ve hasta yakının böyle anlamlı bir pankart vesilesi ile yapıcı bir uzlaşı sağlamaları sevindirici oldu. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının son bulması adına yapılmış örnek bir davranış olduğunu düşünüyorum. Dileğimiz sağlık çalışanlarına karşı yapılan bu tür olumsuz yaklaşımların yaşanmaması, huzurlu ve güvenli bir çalışma ortamı içerisinde hizmet sunulmasıdır.” dedi.

 24 Ağustos 2017, 13:02 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: