YÜKSEK DOZDA D VİTAMİNİ ALIMI YÜKSELİŞTE! PEKİ ZARARLI MI?
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Yapılan yeni bir araştırmaya göre, son yıllarda yüksek dozlarda D vitamini alımı oldukça arttı.MEDİMAGAZİN- Aşırı D vitamini alımının iskelet sağlığına, böbreklere ciddi olumsuz etkileri olabiliyor, bazı kanser türlerinin gelişiminde rol oynadığına dair çalışmalar da bulunuyor.

Gençlerde önerilen dozlardan fazla alım 60 kat arttı

JAMA’da yayımlanan çalışmaya göre, 2000 yılından beri D vitamininin sağlığa faydaları ile ilgili çalışmalar artmış olsa da, iskeletin ötesinde ancak çok kısıtlı faydalarının kanıtlanabildiği söyleniyor. Livescience’den aktarılan habere göre, Amerika Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırma Anketi yoluyla 40 bin insanın verisini inceleyen araştırmacılar, 1999 ve 2014 tarihleri arasında Amerikalı gençler arasında bin üniteden fazla D vitamini alımının 60 kat arttığını ifade ediyor.

Yetişkinlerde çok yüksek dozlarda D vitamini alımı 30 kat arttı

D vitaminin aşırı dozda, 4 bin üniteden fazla, alınmasının değerlendirildiği ankette ise, 1999-2006 yılları arasında yetişkinlerin yüzde 0.1’inin, 2013-2014 yılları arasında ise yüzde 3.2 sinin bu yüksek dozlarda D vitamini aldığı ifade ediliyor. Bu yüksek doz D vitamini alımında 30 katlık bir artış anlamına geliyor.

Kadınlar ve yaşlılar daha fazla alma eğiliminde

Çalışmada, 2013-2014 yılları arasında yüksek dozda D vitamini alımının kadınlarda ve yaşlılarda daha fazla olduğu aktarılıyor. Araştırmacılar, çok fazla yüksek dozda D vitamini alımının, kırık ve çatlak oluşumu, düşme gibi riskleri arttırdığını; kalsiyum takviyeleriyle birlikte alındığında ise böbrek taşı oluşturabildiğini belirtiyor.

 02 Ağustos 2017, 15:26 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: