TUS TEKNİKLERİ MİKROBİYOLOJİ ÇIKTI! (TELEFON PROGRAMI VE İNTERNET SİTESİ)
eren15
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Merhaba TUS'çu arkadaşlar,

TUS'a akılda tutma yöntemleri ile hazırlanan birisiyim, sınava biri intörnlükte olmak üzere iki kez girdim, birinde ilk 200'de diğerinde ilk 100'deydim. Sınav sonrası bu yöntemlerin programını yapacağım diyordum. Sonunda, kendi şifrelerimin en akılda kalıcı olanlarını, yıllar yılı bilinen TUS tekniklerini, USMLE, PLAP sitelerinden en beğendiğim şifreleri paylaştığım android programını çıkardım.

Programda sadece kelime oyunlarıyla değil ayrıca mantığı kullanarak bilgileri hatırlama üzerine teknikler mevcut.

Toplam 154 içerik var, ücretsiz üye olarak 13 tanesini görebilirsiniz. Tamamı ise 12, 5 tl.

ADI: TUS Teknikleri Mikrobiyoloji .

Google Play'den bu isimle arayıp bulabilirsiniz.

Artık uygulama içeriğine blogspot üzerinden de ulaşılabiliyor: http://tusteknikleri.blogspot.com.tr .

154 başlığın tamamını blogspot üzerinden görmek isteyen Android veya iPhone kullanıcıları mesaj yoluyla bana ulaşırsa ödeme karşılığı siteyi kullanımlarına açabilirim.

Ben TUS'a hazırlanırken bir şey fark ettim, bir dersi çalışırken ne kadar güzel öğrenilse de üzerinden birkaç ay geçince bilgiler karışıyor. TUS'ta önemli olan çok bilmek değil bilgiyi karıştırmamaktır. Zaten soruda size bir hastalığın etkeni hangisidir dendiğinde gidip alakasız şıklar yazılmıyor benzer özellikte bakteriler veya virüsler yazılıyor şıklara ve siz hepsini az çok biliyor oluyorsunuz. Her birinin anahtar özelliğini net bir şekilde, karıştırmadan hatırlarsanız işte o zaman soruyu doğru yanıtlayabilirsiniz.

Örneğin, Treponema'nın da Haemophilus ducreyi'nin de Calymmatobacter'in de CYBH ile ülser yaptığını herkes biliyor hatta birinin ağrılı birinin ağrısız, bazısının LAP içeren bazısının LAP'sız, yumuşak veya sert ülserler yaptığını bile hatırlarsınız soruyu görünce. Ancak hangisi tam olarak nasıl bir ülser yapar net bir şekilde hatırlamadığınız sürece soruyu yanlış yapmak kaçınılmaz oluyor.

Bir de özellikle mikrop ve farma çalışırken fark ettiğim, bir bakterinin, bir ilacın özelliklerini çalışırken onun ait olduğu grubu, genel çerçeveyi kaçırmış olduğumdu. Hangisi gram pozitif değildir diye sorulduğunda şıklarda Gardnerella vaginalis yer alsa, Whiff testleri, Clue hücrelerine kadar bildiğim Gardnerella'nın gram pozitif bir basil olduğunu unuttuğumu fark ettim. Diphylobothrium Latum'un balıktan bulaşabildiğini, b12 eksikliği yaptığını biliyorum da bir sestod olduğunu bilmediğim zaman ''hangisi sestodlarla ilgili yanlıştır? '' Dendiğinde Diphylobothrium'u düşünmüyorum veya Diphylobothrium'un tedavisini özellikle ezberlemediğim için bilmiyorum. Sestod olduğunu bilsem klasik sestod tedavisini bildiğim için onu da bileceğim.

Genel çerçeveyi kaybetmemek çok önemli, Psödomonas'ın Eksotoksin A'sının etki mekanizmasını bilmezseniz 20 yılda bir gelme ihtimali olan bir soruyu kaçırırsınız belki ama Psödomonas'ın gram negatiflerin oksidaz pozitif alt sınıfında bulunduğunu bilmeniz gerekir, böylece bu temel bilgiyle bambaşka sorularda şıklarda Psödomonas'ı eleme veya seçme şansınız da olabilir. Tabi bu temel bilgileri çok iyi öğrenip 65-67 bandını geçtikten sonra artık Eksotoksinlerin etki mekanizmasını da öğrenmek için çalışmak gerekir.

Bu program yoluyla olmasa da bir şekilde unutmayacak ve daha da önemlisi karıştırmayacak şekilde çalışın sevgili TUS'çular, 11. Dersin tekrarının sonunda ilk dersteki tüm bilgiler karışıyorsa bir yerde yanlış var demektir, herkese kolaylıklar dilerim.
 30 Temmuz 2017, 19:53 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: