HEKİME ŞİDDET BU SEFER CEZASIZ KALMADI! ÜÇ SANIK DA 2 YIL 4 AY CEZA ALDI!
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Hasta yakınları tarafından uğradığı fiziksel saldırı sonrası ayağı kırılan ve hayati fonksiyonlarını etkileyecek derecede yaralanan Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr.Hasdemire saldıranlara açılan dava sonuçlandı. Her üç sanık da 2 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.Şiddetin vardığı noktayı gösteren örneklerden birisi 2 Aralık 2016 günü Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşanmıştı. Genel Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Ahmet Oğuz Hasdemir, görev yapmakta olduğu hastanenin asansörüne zemin katta binmiş, ikinci kata geldiklerinde dolu asansöre binmeye çalışan kişilere kapasitesinin dolduğunu, zorlayıp binmeleri durumunda asansörün hareket edemeyeceğini söylemesi üzerine, hasta yakını olduğu öğrenilen E.Ö., İ.Ö. ve S.Ö. tarafından darp edilerek asansörün dışına çekilmiş ve burada da şiddet görmeye devam etmişti.

Aldığı darbelerle yere düşen ve devam eden fiili saldırılar sonucunda şuurunu kaybeden Hasdemir’in sol ayağı da kırılmıştı. Hasdemir’in vücudunda kemik kırığı oluşturacak ve hayati fonksiyonlarını ağır derecede etkileyecek nitelikte, basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde yaralayan kişiler hakkında dava açılmıştı.

Olay sonrası, Türk Cerrahi Derneği(TCD) Hukuk Bürosu tarafından açılan dava sonuçlandı. Ankara 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 11 Temmuz tarihinde verdiği karara göre, sanıkların nitelikli kasten yaralama suçunu işlediği gerekçesi ile her üç sanık için ayrı ayrı olmak üzere 2 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasına hükmedildi. Bu cezaların ertelenmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması yönünde bir karar ise verilmedi.

TCD Başkanı Prof. Dr. Çağatay Çifter konu ile ilgili Medimagazin’e yaptığı açıklamada "Son yıllarda başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanına yönelen şiddette meydana gelen artışı TCD olarak kaygı ile izlemekteyiz. Dr. Oğuz Hasdemir’in uğradığı saldırı, genelde tüm sağlık meslek mensuplarını, özelde ise genel cerrahi camiasını derinden etkilemiştir. Genel Cerrahi Uzmanlarının bir çatı altında toplandıkları mesleki faaliyet yürüten bir kuruluş olarak TCD, hakları ihlal edilen üyemizin yaralanması ile ilgili bu davada üyesinin yanında davaya müdahil olmak istemiştir. Ne yazık ki Mahkeme suçtan doğrudan zarar görmüş olamayacağımız gerekçesiyle Derneğimizin katılma talebini reddetmiştir. Ancak dava, Dr. Oğuz Hasdemir’in şahsen de vekilleri arasında bulunan TCD avukatı aracılığı ile izlenmiştir." şeklinde konuştu.

 27 Temmuz 2017, 14:49 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: