KUR'ADA SADECE İSTANBUL'A İTİRAZ EDİLDİ! BÜTÜN İLLER DAHİL EDİLSİN!
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Sağlık çalışanlarının sadece İstanbul için tayin başvurusu yapabilmesine itiraz edildiSağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’nın, iller arası tayin yerine sadece İstanbul için tayin başvurusu açmasına yazılı itiraz ederek, yazılı başvuruda bulundu. Sağlık-Sen tarafından bakanlığa gönderilen yazıda, her yıl yapıldığı gibi zamanı geldiğinde bütün illeri kapsayacak iller arası tayin kurası başvurularının açılması istendi.
Sağlık-Sen’in yazısında, atama kurasının, İstanbul ilinde açılan sağlık tesislerinin personel ihtiyacını karşılamak için, diğer iller arası atama kurasını yapmayacak olmasının geçerli bir mazeret durumu olmadığı ifade edildi. Yazıda, “İller arası atama dönemi, Temmuz ayı haricinde Ocak ayında yapılsa bile, Ocak ayındaki atama dönemi kış ayında gerçekleştiği için personellerin atandıktan sonra çocuklarının okulları değiştirmeleri ve evlerinin taşınması hiç beklenmeyecek mağduriyetler yaşatacaktır. Bunun yanında, yıllardır Ocak ve Temmuz aylarında yer değiştirme kurası ilanı yayınlanmakta ve sağlık çalışanları bu ilanları beklemektedir” ifadelerine yer verildi.

Yazıda ayrıca, İstanbul haricinde diğer iller için 2017 Yılı Temmuz Dönemi İsteğe Bağlı İller Arası Yer Değiştirme Sureti İle Atama Kurasının vakti geldiğinde ilan edilerek, bu mağduriyetlerin yaşanmadan önlenmesi istendi.

İstanbul'da çalışmak özendirilmeli
Konuyla ilgili olarak Sağlık-Sen’den yapılan açıklamada, İstanbul’ a özel iller arası yer değiştirme başvurusu açıldığı hatırlatılarak, iller arası tayinin yine İstanbul’la sınırlandırılmasının iller arası yer değişikliği bekleyen ve tüm planlarını bu tayin başvurusuna göre yapan birçok sağlık çalışanını mağdur edeceği ifade edildi.
İstanbul’un istihdam sorununu çözmek ve çalışanların İstanbul’da görev yapmasını özendirecek uygulamalara geçilmesi istenen açıklamada, “Sağlık çalışanlarının neden bu şehirde görev yapmak istemeyip başka illere tayin istediği konusunda çalışma yapılıp, sorunlar çözülmesi gerekirken, bu sorunun çözümü için iller arası tayin bekleyen sağlık çalışanlarının umutlarını kırmak, sorunları çözmeyecek, yeni sorunlar üretecektir. İstanbul’daki yetersiz istihdama çözüm aranacak ve sağlık çalışanlarının burada çalışması sağlanacaksa, öncelikle sorunlar çözülmeli, özendirici uygulamalar hayata geçirilmelidir” denildi.

 30 Mayıs 2017, 23:26 
Sayfalar:  
1