TUS DERSHANESİNİN ÖSYM İLE HESAPLAŞMASI, BİNLERCE HEKİMİ MAĞDUR ETTİ!
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
İlkbahar Dönemi TUSuna giren adaylar bazı doktorların seçilmiş sorulara itiraz etmesi ve ÖSYMnin itirazlara vereceği cevap beklenmeden açılan 'önleyici' davaların kendilerini mağdur ettiğini dile getiriyor. TUS mağduru adaylara göre bu durumun nedeni; özel bir TUS dershanesinin teşviki.İlkbahar Dönemi Tıpta Uzmanlık Sınavı(TUS) 22 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)sınav takvimine göre bu sınavın sonuçlarının 17 Mayıs tarihinde açıklanması bekleniyor. Ancak adaylar, sürecin bazı meslektaşları ve TUS dershanelerinin politikaları nedeni ile uzamasından dolayı mağdur olduklarını ifade ediyor.

TUS mağduru hekimlerden Dr. Oğuzhan Yıldız ve Dr. Elif Güler’in Medimagazin ile paylaştığı bilgiler şu şekilde:

‘’Son yıllarda neredeyse her TUS döneminde olduğu gibi bu dönemde de bir TUS dershanesinin teşvikiyle bazı doktorların seçilmiş sorulara itiraz ettiği, bu itirazlara ÖSYM tarafından verilecek cevap beklenmeden açılan 'önleyici' dava ve ilgili mahkeme sürecinin sonuç açıklanma ve aday yerleştirme işlemlerini aylarca uzattığı bu ortamda; bir dershanenin ÖSYM ile hesaplaşması ve çıkarları uğruna, anlaşmalı avukatı ve sınava giren bazı doktorlar aracılığıyla, dolaylı da olsa TUS'a müdahil olması, sınava giren binlerce hekimi rahatsız etmiş ve tepkilere neden olmuştur.

Bahsi geçen dershanenin sponsorluğunu üstlendiği forum sitesinde bu durumu dile getiren, eleştiren hekimlerin mesajlarının silinmesi ve forumdan atılması da ayrıca vurgulanması gereken başka bir noktadır.’’

‘’Yaşananların sorumlusu ÖSYM’’

ÖSYM tarafından yapılan çok sayıda sınavda hatalı soruların olduğunu ifade eden adaylar, ‘’Yaşanan tüm sıkıntıların baş sorumlusu, adaylara yönelttiği özensiz hazırlanmış sorularla ÖSYM'nin ta kendisidir, ancak itiraz ve dava süreci de dikkate alındığında ortaya çıkan net sonuç; aylarca sınav sonucunu dahi bilmeden görevine başlamayı bekleyen hekimlerin mağdur durumda oluşudur.’’ diyor.

Aynı problem 2016’da da yaşanmıştı

Benzer bir olayın 2016 Eylül Dönemi TUS'unda da yaşandığını ifade eden Yıldız ve Güler’e göre: ‘’Söz konusu dershane aracılığıyla sınava yapılan itiraz ve sorulara açılan davalar neticesinde o dönemde de binlerce hekimin TUS yerleştirme süreci aylarca gecikmişti. Hem maddi hem de manevi kayıplar yaşanmıştı. Daha da ilginci ÖSYM'nin itirazları sonucu tüm bu dava süreçleri ve alınan kararlar Danıştay tarafından iptal edilmiş, hekimlerin yaşadığı mağduriyet yanlarına kalmıştır.’’

''TUS dershanesinin kurbanı olmak istemiyoruz''

Benzer bir durumun 2017 Nisan sınavında da yaşanmamasını ve bir TUS dershanesinin ÖSYM ile hesaplaşmasının kurbanı olmak istemediklerini vurgulayan adaylar, dava açılmasına karşı olduklarını ve mevcut dava sürecinin tamamlanması talep ettiklerini belirtiyor.

‘’10 yılda 50 soru iptal ettirdik, daha ne olsun? iddiası ile bu kriz süreci üzerinden prim yapmaya çalışanlar sadece hekimlerin mağduriyetine sebep olmaktadır.’’

Bu duruma tepkisiz kalmayan hekimler Twitter’da #2017NisanTUS hashtagi, Facebook’ta ise 2017 Nisan / TUS Bilgi Paylaşımı Platformu üzerinden tepkilerini dile getirirken, kamu kurum ve kuruluşları üzerinden de haklarını arıyor ve ÖSYM'ye sınavı daha önce belirtilen tarihte açıklaması çağrısında bulunuyor.

 16 Mayıs 2017, 22:07 
Sayfalar:  
1