İBUPROFENİN YÜKSEK DOZU ANİ KALP DURMASI RİSKİNİ YÜZDE 31 ARTTIRIYOR
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
En sık kullanılan ağrı kesicilerin, doktor kontrolünde kullanılmadığı taktirde, ani kalp durması riskini artırdığı belirtildiBaşağrısını hafifletmek için alınan ibuprofen fazla önemli gibi görünmeyebilir, ancak Danimarkalı araştırmacılar aşırıya kaçılmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Fox News’ten alınan habere göre, European Heart Journal'daki bir araştırma popüler ağrı kesicilerden biri olan ibuprofen’in ani kalp durması riskini yüzde 31 oranında arttırdığını iddia etti.

Daha önce de Nonsteroid Antiinflamatuvar ilaçların (NSAİİ) ani kalp durması riskiyle bağlantılı olduğu söylenmişti. Danimarka’da ani kalp durması geçiren 29 bin kişinin verilerine dayanan bu çalışma 2001-2010 yılları arasında yapılmıştı.
Bu kişilerden 3 bin 400'ü, 30 gün boyunca her gün bir defa NSAİİ almıştı. Guardian'ın raporuna göre, en büyük risk artışı yüzde 50’lik dilimle NSAİİ diklofenak olarak tespit edildi.

Kopenhag Üniversitesi'nden çalışmanın yazarı Gunnar Gislason, reçetesiz satılan ilaçların kolaylıkla kullanılabileceğini düşünenlere, bu çalışmayla birlikte NSAİİ’lerin hiç de düşünüldüğü kadar zararsız olmadığını hatırlatıyor.

Araştırmacılar, Live Science’ın da bir haberinde rapor ettiği gibi insanların günlük 1,200 mg’lık ibuprofen’den fazlasını almamaları gerektiğini söylüyor.

FDA insanları daha önceki artan kalp endişelerine yönelik araştırmalar sebebiyle, doktor tavsiyesine uymadan NSAİİ almanın kalp krizi ya da yüksek tansiyona sebep olacağına dair uyarmıştı.

 21 Mart 2017, 20:21 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: