SAĞLIKTA ŞİDDETİ ÖNLEMEK İÇİN HASTANELERE X-RAY GELİYOR
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağı ziyaret ederek, sağlık çalışanlarının sorunlarını iletti.ANKARA-Memiş ziyarette, şiddetin önlenmesi, yıpranma payının hayata geçmesi, performans sisteminin yeniden düzenlenmesi gibi konulardaki taleplerini iletirken Bakan Akdağ da açıklamasında, yıpranma payında son aşamaya gelindiğini, şiddetin önlenmesi için de hastanelere x-ray cihazının da pilot bölgelerde uygulanacağını söyledi.

ŞİDDET ACİLEN ÖNLENMELİ
Metin Memiş ziyarette, sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik ciddi ve kalıcı adımların atılmasını istedi. Memiş, Bursa’da yaşanan bıçak çekme olayının, ‘şiddette bıçak boğaza dayandı’ dedirttiğini belirterek, “Şiddet uygulayanların sağlık hizmetlerinin belirli bir süre SGK tarafından değil cebinden karşılanması, hastane ve acil servis girişlerine X-RAY cihazı konulması, şiddet uygulayanların ağır ceza suçundan yargılanması ilk etapta acilen hayata geçirilmelidir. Sağlık çalışanları şifa dağıtırken canından olmasın diyoruz. ” şeklinde konuştu.

PERFORMANS SİSTEMİ DEĞİŞMELİ
Metin Memiş, ziyarette ayrıca performans sisteminin değişmesini de isteyerek, bu yöndeki taleplerini iletti. Sağlık çalışanlarına faydalı olması için kurgulanan sistemin ciddi sorunlar ortaya çıkardığını belirten Memiş, performans sisteminden performans alınamadığını, dağıtılabilir döner sermayenin artırılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçeneklerin hayata geçmesini istedi.

BES’TEKİ DEVLET KATKISINA, BAKANLIK EK KATKI YAPMALI
Bireysel Emeklilik Sistemi’ni de gündeme getiren Memiş, “Bireysel Emeklilik Sistemi’ndeki 100 TL’lik Bireysel Emeklilik Katkı Payı’na devletimizin verdiği 25TL’lik katkıya, Sağlık Bakanlığı’nın 25 TL’lik ek katkı sağlamasını istiyoruz. Bu katkı ile sağlık çalışanlarımızın emekli olduklarında da daha iyi bir yaşam standardı yakalamasını istiyoruz.” dedi. Mesleki mali sorumluluk sigortasının bütün sağlık çalışanları için yapılmasını da isteyen Memiş, sözleşmeli sağlık çalışanlarının da kadroya alınması talebini dile getirdi.

BAKAN AKDAĞ: HASTANELERE X-RAY CİHAZI GELİYOR
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise konuşmasında, şiddetin önlenmesi konusunda tedbirlerin artırılacağını, Sağlık-Sen tarafından önerilen hastane girişlerine X-RAY cihazı konulmasının da şiddetin yoğun olarak gözlemlendiği yerlerde pilot şekilde uygulanmaya başlanabileceğini söyledi.

YIPRANMA PAYINDA SON AŞAMAYA GELİNDİ
Yıpranma payı talebine de değinen Bakan Akdağ, bu konuda son aşamaya gelindiğini söyledi. Akdağ, sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçmesi için yetkili kurullarda fikirlerini dile getirdiğini de belirterek, ekonomi yönetimi ile de görüşerek konunun sonuçlandırılacağını ifade etti.

12 BİN PERSONEL ALIMINI 20 BİNE ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Yalnızca hekimler için değil tüm sağlık çalışanları için mesleki mali sorumluluk sigortası yaptırılmasına da olumlu yaklaştıklarını ifade eden Akdağ, konuyu değerlendireceklerini söyledi. Sağlık alanında bu yıl Maliye Bakanlığı tarafından verilen onay doğrultusunda 12 bin alım yapılacağını ancak bunun 20 bine çıkarılması için görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.


 30 Ocak 2017, 13:28 
Sayfalar:  
1