KAPIYA BU YAZIYI ASAN DOKTORLA İLGİLİ MAHKEME KARARINI VERDİ!
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Hastalarına daha fazla zaman ayırmak isteyen psikiyatrist, kapısına astığı yazıdan dolayı sürgün edilmişti. İzmir Tabip Odası tarafından takip edilen süreçte mahkeme kararını verdi.İzmir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada şunlar kayededildi:

Alsancak Devlet Hastanesinde görevli psikiyatri uzmanı bir meslektaşımız, hakkında yapılan soruşturma gerekçe gösterilerek Aliağa Devlet Hastanesine atanmıştır.

Soruşturmanın görünürdeki gerekçesi, meslektaşımızın mesaiye geç gelmesi, arka plandaki gerekçesi ise poliklinik kapısına astığı yazıdır. Meslektaşımızın poliklinik kapısına astığı yazının içeriği şu şekildedir.

“Randevusuz hasta bakılmamaktadır. Psikiyatri hastasının en az muayene süresi 20 dakika olmalıdır. 10 dakikalık süre ancak 32 randevuya yetmektedir. Yetersiz verdiğim ve yetersiz aldığınız tedavi hizmeti için ortak mücadele vermemiz gerekmektedir”

Meslektaşımız, bu yazı gerekçe gösterilerek, hastaları sağlık sistemine ve hastane yönetimine karşı kışkırttığı gerekçesiyle tayin edilmiştir.

Bu işlemin iptali için İzmir Tabip Odası Hukuk Bürosu tarafından dava açılmıştır.

İzmir 2. İdare Mahkemesi, atama işlemini iptal etmiştir. Mahkemenin karar gerekçesinde önemli değerlendirmeler yapılmıştır.

Mahkeme gerekçesinde, “personelin mesaiye geç geldiği yönünde tespit olması halinde bu eylemin karşılığı disiplin cezasının verilebileceği, hekimin poliklinik kapısına astığı yazının sağlık sistemindeki bazı sorunları eleştirir mahiyette bir yazı olduğu, davacının diğer çalışma arkadaşlarını disiplinsiz çalışma şekline teşvik ettiği, işyerinin çalışma huzur ve barışını bozduğuna dair bir tespit olmadığı, söz konusu eylemlerin atamayı gerektirecek nitelikte olmadığı” değerlendirmesine yer verilmiştir.

Hastalarımıza yeterli süre ayrılması, hastalarımızın nitelikli sağlık hizmeti alması ve hekimlerin mesleğini iyi uygulayabilmesi için olmazsa olmaz koşuldur. Niceliğe prim veren bir sağlık sisteminde, nitelikli sağlık hizmeti sunumu mümkün değildir.

Bu nedenle, meslektaşımızın sağlık sistemine ilişkin eleştiri ve beklentilerini paylaştığı yazının atama gerekçesi yapılması kabul edilemez.

Meslektaşımız, yargı kararı uyarınca, önümüzdeki günlerde Alsancak Devlet Hastanesinde görevine dönecektir.

 17 Ocak 2017, 21:45 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: