NORMAL DOĞUM KAYNAKLI TÜM MALPRAKTİS TAZMİNATLARINI BAKANLIK ÖDEYECEK
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 4 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp Gümüş sezaryen oranlarını azaltmak için normal doğumla ilgili tüm malpraktis tazminatlarını Sağlık Bakanlığının ödeyeceğini söylediSezaryen ile ilgili Mayıs ayında hazırlanan eylem planı ile; özel sektör, kamu ve eğitimi ele aldıklarını ifade eden Eyüp Gümüş,

''Sezaryen özel sektörde yoğun bir şekilde yapılıyor. Özel sektöre yazı yazdık, dedik ki sizi takip ediyoruz. Sezaryen yapan hastalar incelenecek. Vakaların bazılarını random seçerek değerlendireceğiz ve bakacağız niye sezaryen yapıldı? Bununla ilgili bir takım endikasyon dışı sezaryen yapılıyorsa hekimlerin ruhsatlarının alınması, o özel hastanenin doğum kliniği kadrosunun ve gerekirse o kliniğin kapatılmasına kadar gidilebilecek.

Hekimlerin o hastanede çalışmasının onayını biz veriyoruz. Örneğin primer sezaryen yapan hastaya inceleme yapacağız ve eğer gerekli ise hekimebnormal doğum eğitimi vereceğiz. Hedefimiz sezaryen oranını yüzde 70'lerden yüzde 35'lere düşürmek.'' açıklamalarında bulundu.

Tazminatları Bakanlık ödeyecek

Hekimlerin normal doğum yaptırması sonrası açılan davalarda ödemesi gereken tazminat olursa Bakanlığın bu tazminatları üstleneceğini belirten Gümüş, Medimagazin'e yaptığı açıklamada ''Bununla ilgili Kanunda düzenleme yapıldı. Meclise sunulan Sağlık Paketi'nde bu konu da var. Normal doğumdan kaynaklı malpraktis davalarında hekimin başına gelecek tüm tazminatları Sağlık Bakanlığı ödeyecek.'' dedi.

Anne-bebek ölümlerine de değinen Gümüş, sunulan pakette bu konu ile ilgili de çalışmalar olduğunu ve gezici cerrahi ekiplerin olacağını vurguladı.

 09 Eylül 2016, 15:39 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: