PERFORMANSTA BÜYÜK DEĞİŞİM GELİYOR
ADMiN
Hekimler tarafından en merak edilen konulardan performans, emeklilik ücretleri ve yıpranma payına da değinen Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp Gümüş, hem emeklilik hem de yıpranma payını kanun metninin Başbakanlığa gönderdiklerini belirtirken, Performans Yönetmeliğinin de Aralık ayında yayınlanacağını belirtti.Tanı İlişkili Gruplarla (TİG) performans değerlendirmesi yapmak istendiğine değinen Müsteşar Gümüş, Medimagazin'e yaptığı açıklamada ''Sağlık Bakanımızın değişimi ile bu konu tekrardan analize alındı. Şuanda bu konuda çalışılıyor. Biz performansta DRG/TİG (Diagnostic Related Groups-Tanı İlişkili Gruplar)'ye geçmek istiyoruz. Bununla ilgili çalışma yapılıyor. Yılbaşında hekimlere ya da hastanelere DRG’ye göre ek ödeme yapılmasını gündeme getirdik. Bu sistem ile yapılan işin riski, niteliği ve emeği ile ilgili bir değerlendirmenin olacağı bir çalışma yapılıyor.'' açıklamalarında bulundu.

Hedefin Ocak ayıdan itibaren uygulamaya geçmek olduğunu ifade eden Gümüş, ''Böyle olmadığında hekim nitelikli işleri yapmıyor. Örneğin bizim branştan söyleyeyim, üriner diversiyon sistektomi 7-8 saat süren bir ameliyat, puanı 3 bin 500. Bu ameliyatı olan hasta 15-20 gün yatar ve komplikasyon riski vardır. Diğer tarafta varikosel ameliyatı var, 15 dk sürer, puanı 700. Ben bundan on tane yaparım, hasta da akşam evine gider. Hekimler bu nedenle daha kolay işlere gidiyor. Bu sistem ile puanlamalar işin süresi, riski, hekimin emeği ve tecrübesi dikkate alınarak yapılacak.'' dedi.

 07 Eylül 2016, 23:03 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim