DÖNER SERMAYE YILBAŞINDAN SONRA ÖNEMLİ ORANDA ARTACAK
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 4 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr.Eyüp Gümüş sağlık çalışanlarının döner sermayesinde Ocak 2017'den itibaren artış olacağını belirttiHekimlerin ek ödemeleri uzun yıllardır gündemden düşmeyen bir konu. Bu konuda yapılan ve yapılacak olan düzenlemeler ile ilgili Prof.Dr.Eyüp Gümüş, Medimagazin'e yaptığı açıklamada ‘’Hekimler, hemşireler ve diğer yardımcı sağlık personelimizin ek ödemelerine baktığımızda yıllar içinde rakamın hep aynı olduğunu gördük. Personelin o zaman aldığı ücreti enflasyon oranında ya da mali bir analiz ile bugüne taşıdık. Uzmanlar 2007 yılındaki maaşları ile aynı maaşları alıyordu. Şuanda alması gerekenden yaklaşık 2 bin-2 bin 500 TL daha az. Bununla ilgili bir çalışma yaptık.’’ dedi.

‘Uzmanlara 2000, pratisyen hekimlere 1500 TL civarında ek ödeme artışı yapacağız’
Konu ile ilgili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın öncülüğünde, Maliye ve Çalışma Bakanlıkları ile çalışma yaptıklarını dile getiren Gümüş, ‘’ Biz buna ek ödemede erime diyoruz. Maaş artarken ek ödemeler o değerde artmıyordu. Şimdi bunu gündeme getirdik. Ek ödeme kayıplarını ifade ettik. Maliye Bakanlığı’nın düzenlemesi ile uzmanlara 2 bin, pratisyenlere bin 500 TL civarında, diğer yardımcı sağlık personelimize yine belli bir oranda artış sağlayacak bir çalışmayı yapıyoruz.’’ açıklamalarında bulundu.

Yeni global bütçenin ortaya koyularak 2017 bütçesinde düzenlemeler yapacaklarını ve hekimlerin performans ücretlerine ilavelerin yapılacağını ifade eden Gümüş, ‘’ Sayın Bakanımız bunun sözünü aldı. Yapılan çalışmaya Sayın Süleyman Soylu da imza attı. 2017 global bütçesine bunları düzgün bir şekilde hesaplayıp yedireceğiz. Çünkü personelimizin buradaki kaybı, özel sektöre yönelmesine ya da yaptığı işlerdeki rolünün azalmasına sebep oluyor. Hekim 10 ameliyat yapsa dahi aynı performansa ulaşıyor ve bu durumda ilave bir artış olmayacaksa kendi performansını da artırmıyor. Böyle bir tükenmişliğe doğru gidiyor. ‘’ ifadelerini kullandı.

 06 Eylül 2016, 17:41 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: