DERNEK BAŞKANINDAN 'ASIL MAĞDUR DOKTOR' İDDİASI
ADMiN

DİKKAT: Bu konu 4 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, İzmir'in Kemalpaşa ilçesi Bağyurdu beldesindeki Aile Sağlığı Merkezinde, 70 yaşındaki Erdoğan Gül'e hakaret ederken çekilen görüntüleri sosyal medyada paylaşılan Dr. Birsen Tirtar'ın üzgün olduğunu, aynı mesleği icra eden doktorların da olay nedeniyle üzüntü duyduğunu açıkladı.İzmir Tabip Odası'nda basın açıklaması yapacağı duyurulan Aile Hekimi Birsen Tirtar toplantıya katılmazken, Oda Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Genel Sekreter Ceyhun Balcı ve İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Murat Pala gazetecilerle bir araya geldi.

Prof. Dr. Akçiçek, derin üzüntü duymalarına neden olan olayın hekim ve hasta ilişkisi ile sosyal medya boyutunu ele almak gerektiğini vurguladı.

Dr. Birsan Tirtar ile telefonda görüştüğünü ve bazı eşyalarının kaybolduğunu söylediğini aktaran Akçiçek, şöyle konuştu:

"Kendi odasında bir hastayı yalnız gördüğü zaman yapmaması gerektiği kadar tepki göstermiş ama bundan sonra yaşananlar kişinin hatasını telafi etmesine izin vermemiş ve ailesinin mesajlarla tehdit edilmesine kadar uzanmış. Hiçbirimiz hatasız olduğumuzu iddia edemeyiz. Trafikte okulda, hepimiz hata yapıyoruz, ama bunları telafi edecek soğukkanlılığa ihtiyacımız var. Hepimiz hatalarımızı soğukkanlılıkla görmeli ve bunu düzeltebilmek için karşımızdakine yeterince sağduyu ve saygı gösterebilmeliyiz."

Dr. Tirtar'ın olaydan duyduğu üzüntüyü telefonda dile getirdiğini kaydeden Prof. Dr. Akçiçek, hekim ve hasta ilişkilerini daha medeni kılabilecek düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

- Hekimler adına özür diledi

İzmir Tabip Odası Başkanı olarak çok üzüldüğünü ve hatta hekimler adına özür dilediğini de dile getiren Prof. Dr. Akçiçek, Birsen Tirtar'ın ise telefon konuşması sırasında ağladığını ve travma sonrası stres yaşadığını belirtti.

Prof. Dr. Akçiçek, Olayın İzmir Tabip Odası açısından kapanmadığını, bölgedeki incelemelerini, araştırmalarını sürdüreceklerini vurguladı.

- "Asıl mağdur doktor" iddiası

İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Murat Pala ise dernek olarak konuya ilk günden beri müdahil olduklarını, meslektaşlarının linç edilmesine müsade etmeyeceklerini söyledi.

Olayın ardından Erdoğan Gül adlı vatadaşla görüştüklerini, eve gidip yaşananları dinlediklerini de belirten Pala, şöyle konuştu:

"Yaşanan bu olayın büyük bir talihsizlik ve iletişim kazası olduğunu dile getirdik. Dr. Birsen Hanım başta olmak üzere tüm hekimler olarak bu olay ve sonrasında gelişen linç kampanyasından dolayı üzgünüz. Ortada bir hizmet kusuru ya da suç oluşturabilecek bir durum varsa konu zaten Bakanlık tarafından inceleniyor. Ancak ortada bir suç varsa bile buna verilen tepki suçla orantısız ve haksızdır."

Olayın asıl mağdurunun Dr. Birsen Tirtar olduğunu savunan Pala şöyle devam etti:

"Sosyal medya üzerinden kendisi, kızı ailesi ve mesleği ile ilgili çok kötü ve toplumsal yapımızla bağdaşmayacak derecede küfür, hakaret ve tacizler yaşanmaktadır. Daha da vahimi doktor hanımın can güvenliği bile tehlikededir. Bizim açımızdan asıl suçlu o görüntüleri gizlice çeken ve yayan kişi ya da kişilerdir."

Murat Pala, Dr. Birsen Tirtar'ın, 70 yaşındaki Erdoğan Gül'den özür dilemek istediğini ancak kabul edilmediğini de öne sürdü.

- Olay

İzmir'in Kemalpaşa ilçesi Bağyurdu Mahallesindeki Aile Sağlığı Merkezine giden yaşlı hastaya, görevli doktor Birsen Tirtar'ın kötü davrandığı ve hakaret ettiği iddia edilmişti. Cep telefonu kamerasıyla görüntülenen o anlar sosyal medyada yayılınca tepki toplamıştı. İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Birsen Tirtar hakkında adli ve idari işlem başlatıldığını duyurmuştu.

 24 Haziran 2016, 17:29 
Sayfalar:  
1