HASTAYI BEKLETEN ECZANEYE CEZA YOLDA
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 4 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Serbest eczanelerde, yıllık seksen bin reçete sayısının aşılması halinde ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu olduSağlık Bakanlığı, işlek yerlerde bulunan eczanelerden ilaç almak zorunda kalan ve yoğunluktan dolayı diğer müşterileri onlarca dakika bekleyen vatandaşların bu sorununa el attı. Buna göre Bakanlık, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle çok iş yapan eczanelere ikinci eczacı çalıştırma şartı getirdi.

Yapılan düzenlemeye göre serbest eczanelerde, yıllık seksen bin reçete sayısının veya yıllık üç milyon Türk Lirası tutarında cironun aşılması halinde ikinci eczacı çalıştırılması zorunlu oldu. Ayrıca bu reçete sayısı veya ciroya eklenen yıllık her 80 bin reçete veya yıllık her üç milyon Türk Lirası ciro için ilave bir ikinci eczacı çalıştırılması gerekecek. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen eczanelerin ruhsatını süresiz askıya almaya varan cezalar verilecek.

Reçete sayısı veya ciro verileri doğrultusunda çalıştırılması zorunlu ikinci eczacı sayısı en fazla üç olacak. Düzenleme kapsamında hastanelerde muayene olmak için uğraşan vatandaşlar bir de eczanelerde ilaç alma derdine düşmeyecek.

 04 Haziran 2016, 20:35 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: