ŞİDDET GÖREN HEKİME: NEDEN SEN?
ADMiN
Sağlık personeline şiddet uygulayanlar dikkat alarmı adı altında kayıt altına alınacak. Sürekli şiddete maruz kalan hekimlere ise Neden sen? diye sorulacak



Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlıkta şiddete sıfır tolerans eylem planını açıkladı. Bakanlar Kurulu’na planın sunulduğunu ve kabul edildiğini söyleyen Müezzinoğlu, planla kısa sürede sağlıkta şiddet algısını ortadan kaldırmayı hedeflediklerini ifade etti. Planı hazırlarken uluslararası gelişmiş ülke örneklerinden yararlandıklarını anlatan Müezzinoğlu, hastayı ve sağlıkçıyı hedef göstermeden şiddete neden olan ortamı ve nedenleri ortadan kaldırmayı hedeflediklerini kaydetti.
‘DİKKAT ALARMI’ GELİYOR
“Eylem planı”nda öne çıkan başlıklar şöyle:
-Sağlık personeline şiddet gösterenler için “dikkat alarmı” sistemi kurulacak. Bir sağlık kurumunda şiddet uygulayanlar, bu sistemle kayıt altına alınacak.
-En çok şiddetin yaşandığı acillerde yoğunluğa neden olan çocuk, kadın doğum ve dahiliye gibi branşlarda gece poliklinik nöbeti tutulacak.
-Grip sezonlarında kulak, burun, boğaz uzmanları ile kadın doğum ve çocuk uzmanları poliklinik nöbetine çağrılacak.
-Şiddet gösteren kişi, güvenlik güçlerinin nezaretinde tedavi edilecek.
-Sık sık şiddet olayına karışan hastane, hekim ve sağlık çalışanı izlenecek.
-Sürekli neden aynı hekimin şiddet gördüğü araştırılacak ve hekime de sorulacak.
-Büyükşehirlerde ilçe merkezlerine mini bir hastane potansiyeline sahip “toplum sağlığı merkezleri” kurulacak. Bu merkezlerde hafta sonları ve akşam saat 22.00’ye kadar nöbet tutulacak.
-Sağlık personeline şiddet gösteren, 24 saat nezarethanede gözaltında tutulacak.

 25 Nisan 2016, 17:57 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER:
  Anasayfa   Bilgi Yarışması   Deneme Sınavı   Çalışma Soruları   Forum   Dosyalar   Linkler   Anketler   Etkinlikler   Özel Mesajlar   Sözlük  
  Üyeler   Yöneticiler   Favori Sorular   Soru Ekle   Soru Sınıfla   Tüm Sorular   Günün Sorusu  
  Üye Ol   Üye Girişi Yap   Üye Çıkışı Yap   Üyelik Ayarları  Banka 
  Destek  Site Haritası   Site İçi Arama   İletişim