BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ ACİL SERVİSTEKİ KARARLARI NASIL DEĞİŞTİRİYOR?
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
Yapılan bir çalışmada baş ağrısı, göğüs ağrısı ve/veya nefes darlığı ve karın ağrısı şikayeti ile acil servise gelen hastalara BT öncesi ve BT sonrası yapılan değerlendirmeler incelendiMassachusetts Hastanesi, Johns Hopkins Üniversitesi Hastanesi, Duke Üniversitesi Tıp Merkezi ve Washington Üniversitesi acil servislerinde yapılan bir çalışma Bilgisayarlı Tomografi (BT) sonuçlarının acil servis doktorlarının tanı koyma ve klinik değerlendirmedeki kararlarını etkilediğini belirledi.

Temmuz 2012 başlanan, bin 248 hasta üzerinde 245 klinisyen tarafından sürdürülen çalışma 18 ay sürdü. Çalışmada baş ağrısı, göğüs ağrısı ve/veya nefes darlığı ve karın ağrısı şikayeti ile acil servise gelen hastalara BT öncesi ve BT sonrası yapılan değerlendirmeler incelendi.

Yapılan incelemeler baş ağrısı, göğüs ağrısı ve/veya nefes darlığı ve karın ağrısı ile acil servise gelen hastalara BT öncesi ve BT sonrası konulan tanıların sırasıyla %24, %42 ve %51 oranlarında değiştiğini gösterdi.

BT hastaneye yatırılma kararlarını da değiştiriyor
Çalışmaya göre, bu şikayetler ile acil servise başvuran hastaların BT öncesi ve sonrası tanıları karşılaştırıldığında, hastaneye yatırılma oranlarının değiştiği belirlendi.

Buna göre acil servislere, baş ağrısı, göğüs ağrısı ve /veya nefes darlığı ve karın ağrısı ile gelen hastaların BT öncesi ve sonrası hastaneye yatırılma kararlarının, sırasıyla %19, %19 ve %25 oranlarında değişiklik gösterdiği tespit edildi.

Medscape'e konuşan uzmanlar BT ile acil serviste tanı ve teşhis koymanın daha etkili olduğunu belirtirken, bu yöntem ile ilgili risklerin gözden kaçırılmaması gerektiğinin altını çiziyor. BT cihazlarının verimi, hastanın maruz kaldığı radyasyon ve maliyet mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar arasında.

 21 Nisan 2016, 20:38 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: