BU BİR REKOR! 440 MİLYON KEZ TEDAVİ, 340 MİLYON REÇETE
ADMiN
DİKKAT: Bu konu 3 yıl önce açılmış. İçerdiği bilgiler eskimiş olabilir!
2015'te SGK, 68 milyon vatandaşa 440 milyon kez tedavi sundu. 1 yılda 340 milyon reçete yazıldı. 1 yıllık sağlık faturamız 56 milyarı bulduSosyal Güvenlik Kurumu, sağlık hizmetleri tedavisiyle rekor kırdı. 2015'te, 68 milyon vatandaşa 440 milyon kez tedavi sundu. 340 milyon reçete yazıldı. Sağlık hizmetlerinin bir yıllık faturası 56 milyar liraya ulaştı. Kişi başına sağlık hizmetlerine 900 TL ödeme yapılarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek bedeline ulaşıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı, SGK ve Sağlıkta Birlik Derneği (SABİDER) işbirliği ile düzenlenen Branş Bazlı Faturalandırma ve Mevzuat Eğitimi toplantısına katıldı. Bağlı, sağlık alanında yapılan usulsüzlüklere dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Kurum ve kamuyu zarara uğratmaya çalışan hiçbir eyleme izin verilmeceğiz. Usul ve esasları gözden geçirmeye varız. Bu primleri vatandaşlardan topluyoruz. Bu bize emanet edilen bütçeyi sağlık hizmetinin finansmanı için kullanmak zorundayız. Bunun için de hukuka uymak zorundayız."

ÖZELE 8.9 MİLYAR TL ÖDENDİ

Bağlı, devletin, vatandaşların sağlık hizmetleri konusunda hiçbir şekilde taviz vermediğine belirtti. Bağlı, "Devlet, geçen yıl özel hastaneden hizmet alan 30 milyon vatandaşımız için özel sağlık kurumlarına 8.9 milyar ödeme yaptı. Bizim için önemli olan sağlık hizmetlerinin nerede sunulduğu değil etkinliği ve verimliliğidir. Bu iş mutlaka kamu ya da özelde olsun diye takınmız yok. Önemli olan vatandaşımızın memnuniyetidir" diye konuştu.

2015'te 340 milyon reçete yazılırken, tüm sağlık giderlerinin bedeli ise 56 milyar TL'ye ulaştı. Cepten harcamalar da hesaplandığında ortalama kişi başına yıllık 1.250 TL sağlık harcaması yapıldı.

 29 Mart 2016, 20:09 
Sayfalar:  
1
CEVAP GÖNDER: